Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książka

Sarah Gray – Opowieść wigilijna o wampirach (recenzja)

Opowieść wigilijna Charlesa Dickensa to jedna z nielicznych szkolnych lektur, którą przeczytałam z prawdziwą przyjemnością i do której lubię wracać. Zawsze wydawało mi się, że świetnie sprawdzających się rzeczy poprawiać ani ulepszać nie trzeba, by przypadkiem nie uszkodzić pierwotnego mechanizmu. Najwyraźniej Sarah Gray wyszła z zupełnie innego założenia, „uszlachetniając” klasyczną historię Dickensa wampirycznym motywem.

Ebenezer Scrooge spędza przedświąteczny wieczór w kantorze odziedziczonym po zmarłym wspólniku, Jakubie Marleyu. Odwiedza go jego siostrzeniec Fred, który stara się namówić wuja, by ten przyszedł do niego na świąteczny obiad. Scrooge kategorycznie odmawia, wyśmiewając jednocześnie krewnego, że ma czas na takie bzdury jak Boże Narodzenie. Nic dziwnego – Ebenezer słynie w mieście ze swego skąpstwa i zgorzkniałości, które czynią z niego posępnego odludka. Mało kto wie jednak, że za ponurą naturą mężczyzny stoją złe i niebezpieczne siły, które mają wobec niego własny plan. Dawna przyjaciółka Ebenezera, Belle, jako jedyna postanawia spróbować go ocalić. O pomoc prosi ducha Marleya…

Opowieść wigilijna o wampirach nie wprowadza zbyt wiele zmian w świat Dickensa. Jest to dosyć dziwne, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że pierwotnie Opowieść wigilijna w zależności od wydania liczyła ledwo kilkadziesiąt stron, a książka Gray ma ich prawie 360. Na czym polegają nowe rozwiązania wprowadzone przez autorkę? Okazuje się, że Scrooge jest od małego otoczony przez wampiry, które starają się uniemożliwić mu założenie rodziny, by na świat nie przyszedł legendarny Wielki Pogromca Wampirów. I to właściwie tyle. Co gorsza, Gray podaje nam cały stworzony przez siebie świat na tacy, odbierając tym samym przyjemność ze stopniowego odkrywania jego tajemnic. Niekiedy gubi się w wyjaśnieniach niektórych zdarzeń, ocierając się chwilami o granice absurdu (patrz wściekłe jeże). Oczywiście nie można odmówić autorce pomysłowości, jednak najwyraźniej zabrakło jej umiejętności, by całość koncepcji właściwie zrealizować.

Przez wprowadzenie wątku z wampirami autorka zmieniła postrzeganie głównego bohatera. O ile w przypadku oryginalnego Ebenezera Scrooge na początku odczuwałam niechęć, później współczucie, a na końcu dumę, to tutaj w środku powieści poczułam litość. Skąpiec okazał się niczego nieświadomą, bezradną ofiarą wampirzej intrygi. Ciężar odpowiedzialności za zgorzkniałość bohatera spada niemal w całości na krwiopijców, w efekcie czego przesłanie Opowieści wigilijnej nie jest w tym wypadku aż tak mocne. Według mnie ten zabieg był zupełnie nietrafiony, choć niektórym może się on spodobać.

Wampiry Gray to stworzenia okrutne i żądne krwi. Tak jak przystało na przedstawicieli tego gatunku, żyją w ciemnych i ponurych miejscach, swe lokum opuszczając zazwyczaj jedynie po to, by się posilić. Ludzi traktują z pogardą, uważają ich za istoty słabsze, które nadają się tylko do zjedzenia lub pełnienia służby u krwiopijców. Ich największym marzeniem jest zniszczyć ludzkość i dążą do tego za pomocą wszelkich środków. I choć poszczególni przedstawiciele tej rasy niekoniecznie mogą podbić serca czytelników, to z pewnością stanowią pewną odskocznię od współczesnych wampirów, którym zdecydowanie bliżej jest do przeciętnych ludzi niż do XIX-wiecznego Drakuli.

Książkę czyta się w miarę dobrze, choć narracja jest nieco irytująca. Przez większość czasu mamy do czynienia z narratorem bezosobowym, który nagle i na krótko ujawnia się, wtrącając swoje przemyślenia, zazwyczaj niemające zbyt wiele wspólnego z aktualnymi wydarzeniami. Dialogi są poprawne, jednak gdy porównamy warsztat literacki Gray z językiem używanym przez Dickensa, autorka wypada bardzo słabo.

Podsumowując, Opowieść wigilijna o wampirach to książka przeciętna. Owszem, zdarzają się w niej lepsze momenty i pomysły, jak choćby wcześniej wspomniana koncepcja wampirów, ale gubią się one w natłoku bylejakości. Cały urok i klimat oryginalnej wersji gdzieś się zagubił, a to, co zaoferowała nam autorka, okazało się niewystarczające. Ta książka to świetny dowód na to, że do wykorzystywania cudzych pomysłów również trzeba mieć talent.

Autor: Sarah Gray
Tytuł: Opowieść wigilijna o wampirach
Tytuł oryginału: A vampire christmas carol
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: listopad 2012
Liczba stron: 360
Wymiary: 125 x 195 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-11-12392-2