Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książka

Stephen King — Pod kopułą

„Chester’s Mill — niewielkie, kilkutysięczne miasteczko w stanie Maine — zostało dziś koło południa odcięte od świata zewnętrznego przez tajemniczą, niewidzialną barierę. Zapora rozpościera się wokół całego miasta, jak również nad i pod nim. Mamy już kilka ofiar śmiertelnych — rozpędzone samochody, których kierowcy nie mieli pojęcia o istnieniu przeszkody na drodze, rozbijały się, nie dając pasażerom nawet najmniejszych szans na przeżycie. Władze na razie nie chcą komentować sytuacji, ale, jak podaje nasze źródło w Pentagonie, być może mamy do czynienia z zamachem terrorystycznym. Będziemy na bieżąco informować państwa o sytuacji w Chester’s Mill”. Prawdopodobnie tak mniej więcej brzmiały wiadomości w całych Stanach Zjednoczonych 21 października 2009 roku. Właśnie od opisanego wydarzenia rozpoczyna się akcja najnowszej powieści Stephena Kinga.

Jim Rennie, właściciel komisu samochodowego, zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej, ma zapędy na ustanowienie siebie władcą absolutnym Chester’s Mill. Już w chwili powstania bariery Duży Jim, bo właśnie tak jest nazywany przez większość mieszkańców, sprawował faktyczną władzę w mieście. Andy Sanders, przewodniczący Rady Miejskiej, chłopiec na usługi Jima Renniego. Andrea Grinnel, członkini Rady Miejskiej, uzależniona od środków przeciwbólowych, przytakująca wiceprzewodniczącemu dla świętego spokoju. Kilkoro policjantów na czele z Peterem Randolphem, który jest dobrym przyjacielem Dużego Jima. Z powodu kryzysu, w szeregi Policji zostaje wcielony syn Jima, wraz z czwórką przyjaciół — a żadne z nich do grzecznych nie należy. Młodzi funkcjonariusze mają nie lada radochę z powodu zyskanych możliwości. Oni nie będą mieli skrupułów przed nadużywaniem zdobytej właśnie władzy.
Po drugiej stronie barykady staną ludzie o znacznie mniejszych możliwościach. Jednym z nich jest Dale Barbara — były wojskowy, który spędził w Chester’s Mill jedynie kilka ostatnich miesięcy, zatrudniony jako kucharz w miejscowej jadłodajni. Kilka dni wcześniej wszedł w konflikt z synem Dużego Jima i jego kumplami. Żeby uniknąć kłopotów, planował opuścić miasto, jednak kopuła mu to uniemożliwiła. Znalazł się w ten sposób w dość nieciekawej sytuacji. W rozwikłaniu zagadki tajemniczego zjawiska pomaga mu redaktorka lokalnej gazety, wdowa po byłym komendancie, a także kilkoro nastolatków.
Sytuacja w mieście nie wygląda najlepiej. Powstanie kopuły oznacza brak prądu, działają jedynie generatory zapasowe zasilane propanem, którego zapasy szybko się skończą. Szpital cierpi na poważne braki personelu, a wszystkie wozy strażackie utknęły w sąsiednim mieście. Ludzie są przerażeni, a to przecież dopiero początek kłopotów.

Stephen King jest uważany za mistrza literatury grozy. Jednak już niejeden raz udowodnił, że potrafi pisać także w innych stylach. Przykładem niech będzie chociażby znakomity cykl Mroczna Wieża, który najprościej zaliczyć do gatunku fantasy i który sam autor uważa za swoje najlepsze dzieło. Pod kopułą określiłbym jako powieść socjologiczno-obyczajową z domieszką fantastyki naukowej. Dostajemy świetny obraz zachowań ludzkich w sytuacji kryzysowej. Paniczny strach, zniechęcenie i zwątpienie, odwaga, bezinteresowna chęć pomocy bliźnim, okrucieństwo i głód władzy — te wszystkie postawy (i wiele innych) znajdziemy wśród mieszkańców miasta. King serwuje nam tłum bohaterów, a każdy z nich jest odmienny i jedyny w swoim rodzaju. Oczywiście zdarzają się też postaci zainspirowane charakterami z jego wcześniejszych dzieł (np. szalony policjant), ale to dodaje tylko smaku całości. W Pod kopułą znajdziemy też wiele elementów typowych dla Kinga, które docenią fani jego prozy: charakterystyczne wtrącenia w nawiasach (których niestety jest mniej, niż bym chciał) czy miejsce akcji — tradycyjnie stan Maine. Jest tego oczywiście więcej, ale pozostawię czytelnikom możliwość samodzielnego wyszukiwania takich smaczków.
Wydarzenia przedstawione w powieści opisywane są z punktu widzenia wielu bohaterów. Autor zręcznie przełącza się między poszczególnymi osobami, prezentując odmienne postawy i sposoby postrzegania faktów. I jeszcze doskonale buduje napięcie. Często w kluczowych momentach przeskakuje w inną część miasta, rozładowując w ten sposób na moment atmosferę narracji, żeby potem znowu uderzyć czymś zaskakującym.

Książka jest dość pokaźnej objętości, ale czyta się ją szybko, lekko i przyjemnie. Wydana solidnie, z mapką miasta i spisem najważniejszych bohaterów w środku. Wspaniała lektura na wakacje. Natomiast nie poleciłbym jej na czas sesji albo tuż przed maturą, bo to jedna z tych książek, od których trudno się oderwać. Przy której czytelnik myśli „jeszcze jedna strona i idę spać”… i powtarza tak do trzeciej w nocy, przerabiając w rezultacie sto stron, a rano budząc się ledwo żywym. Niemniej — przeczytać warto.
A dla fanów Kinga — pozycja obowiązkowa.

Tytuł: Pod kopułą
Autor: Stephen King
Wymiary: 140×200
Liczba stron: 928
Oprawa: miękka
Cena: 49,00 zł

Amazonka Merlin.pl