Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Manga i Anime

Full Metal Panic! (ANIME)

Ile razy ludzkość musiała się zmierzyć z terroryzmem? Wiele. Jednakże pomimo konsekwencji, jakie on niesie za sobą, ludzie nie potrafią sobie z nim poradzić. Osoby mające już dość ciągłej i niekończącej się walki postanowiły stworzyć niezależną organizację militarną Mithril, zrzeszającą najemników z całego świata. Dysponują technologią wyprzedzającą o ładnych parę lat największe potęgi technologiczne świata (tj. Stany Zjednoczone, Japonię itd.). Wykorzystują w pełni swoje możliwości, namierzają i likwidują bazy terrorystyczne na całym globie. Przełom w ich działaniach rozpoczyna się, gdy trójka, młodych najemników — Sousuke Sagara, Kurtz Weber i Melissa Mao — dostają nietypową  misję. Muszą wyruszyć do Tokio, aby chronić nastolatkę uczęszczającą do Jindai High School — Kaname Chidori. Sierżant Sagara, będący rówieśnikiem dziewczyny, wciela się w rolę ucznia liceum, dzięki czemu bez problemów może ją obserwować. Na nieszczęście Sagary, zadanie jest o wiele trudniejsze, niż się wydaje, gdyż  ochroniarz kompletnie nie może sobie poradzić z przystosowaniem do szkolnego życia…


Full Metal Panic
! powstało na powieści Shojiego Gatoh i wyprodukowane zostało przez studio Gonzo. Wydano je w 2002 roku i od razu osiągnęło spory sukces. Pomysł został oparty na trzech często spotykanych schematach fabularnych. Jednym z nich było stworzenie dużej organizacji posiadającej silne zaplecze technologiczne, militarne, finansowe oraz umysłowe, starającej się utrzymać porządek na świecie. Drugim — wykorzystanie organizacji do ochrony osoby niezwykle ważnej dla losów świata i przydzielenie jej jednego z najlepszych żołnierzy. Trzecim było stworzenie „Tego Jedynego Złego, Którego Trzeba Zabić Kilka Razy, Żeby W Końcu Umarł”. Niezwykle często spotykane linie fabularne… zapewne na ich widok już  odechciewa się Wam czytania moich wypocin,  ale poczekajcie! Muszę zaznaczyć, że sztampy zostały zrealizowane we wspaniały sposób, dzięki czemu cała seria jest bardzo „niezwykła”.

Bardzo trudno w jednoznaczny sposób określić gatunek Full Metal Panic! Mamy tu naprzemiennie odcinki komediowe oraz poważne. Zobaczymy mnóstwo szkoły, wojny, mechów, romansu… Przez całą serię przewijają się liczne, niezwykle śmieszne gagi. Komizm sytuacyjny także stoi na bardzo wysokim poziomie i może niejednokrotnie doprowadzić widza do łez. 

Obok świetnej mieszanki powagi i humoru, studio Gonzo stworzyło również niesamowitych bohaterów. Sousuke Sagara oraz Kaname Chidori, dwójka głównych postaci, to jedne z najbarwniejszych i najciekawszych charakterów, z jakimi miałem do czynienia. Sagara, facet, który potrafi tylko zabijać, niszczyć, szpiegować i testować prototypy broni, nie ma zielonego pojęcia o normalnym życiu. Wszystkie swoje „problemy” rozwiązuje militarnymi sposobami.  Zaatakować kogoś, bo się nachylił lub wyjrzał zza ściany to dla niego codzienność. Mimo że jest postacią komediową, posiada także swoje drugie oblicze, czyli tragiczną przeszłość, w której od dziecka musiał brać udział w licznych wojnach. Chidori, kobieta, która musi użerać się z chcącym ją chronić Sagarą, cały czas odnosimy wrażenie, że — mimo iż to ona jest celem — sama chroni żołnierza przed otaczającym go światem oraz samym sobą. Ciągle karci chłopaka za jego „nienormalne metody”, używając zwiniętego w harmonijkę papieru.

Warto wspomnieć także o barwnych towarzyszach Sagary. Są to: Kurtz Weber — casanowa i miłośnik kobiecego piękna, którego największym pragnieniem jest zdobyć serce Mao — oraz (rzeczona) Melissa Mao, która pali i pochłania piwo w ogromnych ilościach, a przy okazji ciągle pilnuje i powstrzymuje żądze swojego partnera z jednostki.

Full Metal Panic! jest produkcją ostatnich lat, więc trudno się dziwić, że kreska oraz animacja stoją na dobrym poziomie. Niektórych widzów może drażnić animacja komputerowa wykorzystana podczas pokazywania najnowocześniejszego statku podwodnego „Tuatha Dé Danann”, ale są to nieliczne momenty. Na pochwałę zasługują niezwykle dokładne i ciekawe walki mechów. Opening autorstwa Mikuni Shimokawy, Tomorrow jest przyjemny dla ucha i można go posłuchać z wielką przyjemnością, podobnie jak endingu, Karenai Hana (tej samej autorki).

Warto wspomnieć także o dużej ilości „smaczków” jakie zaoferował nam twórca. Można się ich doszukać wszędzie,w nazwach własnych (to odniesienia do innych znanych anime i nie tylko. Nie będę ich wymieniał, ponieważ największą frajdą jest samodzielne ich odnajdywanie).

Wybuchowa mieszanka humoru oraz powagi, jaką przedstawili nam twórcy z Gonzo, jest wyśmienita. Uważam, że Full Metal Panic! jest obowiązkową pozycją dla widzów lubiących dobry humor, ale i w ogóle dla miłośników wszelkiego rodzaju animacji, gdyż wiele osób znajdzie tu coś dla siebie. Bez żadnych skrupułów, mimo paru drobnych pomyłek, daję tej serii mocne 9/10.

Gatunek: Komedia, sensacja, wojenny
Rok wydania: 2002
Liczba Odcinków: 24
Studio: Gonzo
Autor: Shouji Gatou
Projekt: Kanetake Ebikawa, Osamu Horiuchi, Shikidouji, Toshiaki Ihara
Reżyser: Kouichi Chigira
Scenariusz: Fumihiko Shimo, Kouichi Chigira, Masashi Sogo
Muzyka: Toshihiko Sahashi