Kawerna - fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Gry

Ankh: Bogowie Egiptu | Strzeżcie się uczonych w papirusie!

Portal Games opublikował grę planszową „Ankh: Bogowie Egiptu”, czyli trzecią część tzw. Trylogii Langa – rozbudowanych, średniozaawansowanych gier strategicznych typu area control Erica M. Langa, bazujących na mitologiach. W tym przypadku autor zmierzył się z egipskim panteonem.

Nim staniecie do walki o Egipt, wybierzecie boga, zajrzyjcie do Księgi Scenariuszy, w której znajdziecie początkowe rozstawienie figurek w zależności od liczby graczy. To właśnie dzięki tej Księdze rozgrywka będzie dynamiczna bez względu na to, czy przy stole usiądzie was dwoje, czy pięcioro.

Specjalne zdolności bogów

Po wyborze scenariusza przychodzi czas na bogów. Możecie wybierać spośród Anubisa, Amona, Ozyrysa, Izydy oraz Ra. Każdy z nich posiada 6 Wojowników, każdy też dysponuje specjalną, unikatową zdolnością Boga. I tak Anubis posiada na swojej Planszy trzy puste pola, na których będzie umieszczał pokonanych wrogich Wojowników, zyskując za każdego z nich dodatkową moc. Ra może przydzielić swoim Wojownikom żetony Słońca. Kiedy Wojownik z tym żetonem wygra bitwę, Ra zyska dodatkowe punkty na torze Uwielbienia. W czasie rozstrzygania Konfliktów będziecie używać kart Bitew. Dzięki swojej specjalnej zdolności Amon może użyć nie jednej, ale aż dwóch kart Bitew w trakcie pojedynczego Konfliktu. Skoro zaś o Konfliktach mowa, to Izyda, dzięki swojej zdolności, ochrania swoich Wojowników. Po przegranym konflikcie Wojownicy Izydy nie są usuwani z Mapy, chyba że gracz zdecyduje inaczej. Ozyrys z kolei dysponuje 3 żetonami Podziemi. Jeśli przegra bitwę, może umieścić taki żeton na Mapie Egiptu, uniemożliwiając swoim przeciwnikom jakiekolwiek działania na konkretnym polu. Co więcej, za każdy wykorzystany żeton Podziemi, Ozyrys może przywołać jednego Wojownika więcej na polach z tymi żetonami w akcji Przyzwania Jednostek. A przechodząc do akcji…

W czasie swojej tury macie do wykonania do dwóch akcji. Możecie przemieścić swoje wojska albo zrekrutować nowe. Możecie też pozyskać żetony Wyznawców albo je wydać, by odblokować rozwinięcie na swojej planszy Boga. Każdej akcji przypisany jest tor na planszy Głównej. Kiedy wykonujecie daną akcję, przesuwacie znacznik tej akcji na jej torze o jedno pole. Jeśli znacznik dotrze do końca toru, uruchomicie jedno z trzech potężnych Wydarzeń. I tutaj trzeba uważać! Jeżeli przesuniecie znacznik blisko końca toru, ale sami nie wywołacie Wydarzenia, inny gracz zrobi to za was i zyska dodatkowe korzyści!

Wydarzenia

W Ankh istnieją trzy rodzaje wydarzeń. Pierwszym z nich jest Kontrola Monumentu. Na Mapie rozłożone są żetony trzech rodzai Monumentów: Obelisków, Świątyń i Piramid. W zależności od wyboru scenariusza, na początku rozgrywki niektóre Monumenty będą neutralne, a niektóre będą już należały do konkretnych bogów. Ten z was, który wywoła Wydarzenie Kontroli, może przejąć władzę nad jednym wybranym Monumentem pod warunkiem, że sąsiaduje z nim chociaż jedna figurka gracza przejmującego. Monumenty są niezwykle cenne, stanowiąc dla bogów główne źródło pozyskiwania Wyznawców. Kiedy wszystkie Monumenty są już zajęte, gracze zaczną je sobie wzajemnie odbierać.

Drugim Wydarzeniem jest Karawana Wielbłądów. Początkowo Mapa Egiptu podzielona jest na 3 obszary: Deltę Nilu, Wschodni Egipt i Zachodni Egipt (w zależności od scenariusza i liczby graczy będzie używać wszystkich lub tylko niektórych obszarów). Jednak gracz, który uruchomi Wydarzenie Karawany, może podzielić wybrany obszar za pomocą figurek Wielbłądów, tworząc z niego dwa mniejsze obszary. W czasie rozstrzygania Konfliktów będziecie punktować za każdy obszar z osobna, dlatego ich umiejętny podział może być kluczowy w drodze do zwycięstwa.

Ostatnim rodzajem wydarzenia jest Konflikt. Jest to Wydarzenie zbiorowe, zatem biorą w nim udział wszyscy gracze. Konflikty będziecie rozpatrywać po kolei w każdym regionie, zgodnie z kolejnością żetonów Konfliktów. W regionie, gdzie znajdują się figurki należące do dwóch lub więcej graczy, dochodzi do bitwy. O jej wyniku zdecyduje siła zgromadzonych Bogów, Strażników i Wojowników, a także karty Bitwy. Każdy bóg może w czasie jednej bitwy użyć jednej karty Bitwy (Amon może użyć dwóch raz na całe wydarzenie konfliktu). Wszyscy bogowie dysponują takim samym zestawem 7 kart Bitwy. Każda karta posiada unikatową moc, która niespodziewanie może odwrócić losy potyczki. Jednak po użyciu karta Bitwy nie wraca od razu do gracza, ale jest odkładana w widocznym miejscu na stole, zatem użycie odpowiedniej karty w odpowiednim momencie może mieć kluczowe znaczenie.

Oprócz Wojowników bogowie będą mogli skorzystać z pomocy Strażników. Strażnicy to potężne stwory wyjęte rodem z egipskich mitów, nie zabraknie więc wśród nich demona Apepa, Androsfinksa czy Olbrzymiego Skorpiona. Kiedy ktoś z was odblokuje na swojej planszy Boga symbol Ankh na jednym z trzech poziomów, będzie mógł zdobyć kontrolę nad Strażnikiem z tym właśnie poziomem. Przejęty Strażnik zostaje pod kontrolą danego boga już do końca gry — nie ma więc mowy o przechwytywaniu Strażników. Z racji tego, że w każdej grze Strażników jest zaledwie kilku, będziecie musieli ze sobą rywalizować o ich jak najszybsze przejęcie!

Główny wyścig rozegra się jednak na torze Uwielbienia. To tutaj będziecie zdobywać punkty za kontrolowane Monumenty, wygrane bitwy i zdolności specjalne. W każdej grze dojdzie do maksymalnie 5 Konfliktów. Przy drugim Konflikcie dwaj bogowie, znajdujący się na końcu toru Uwielbienia, połączą swoje siły. Od tej pory sterujący nimi gracze będą ze sobą współpracować w drodze do wspólnego zwycięstwa. Z kolei przy czwartym Konflikcie bogowie poniżej określonego pułapu punktów odejdą w zapomnienie, czyli, krótko mówiąc — odpadną z gry. Jeżeli do tego momentu na polu bitwy pozostanie więcej niż jeden bóg, rozgrywka będzie toczyła się do ostatniego, piątego Konfliktu albo do chwili, kiedy jeden z was dotrze do końca toru Uwielbienia. Kiedy do tego dojdzie, w Egipcie nastanie era monoteizmu.