Kawerna - fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Gry

Crown Trick | Roguelkie, którego szkoda pominąć

NEXT Studios przygotowało grę „Crown Trick”, która pierwotnie ukazała się na Nintendo Switch oraz PC, a w tym roku trafiła także na PlayStation 4 i Xbox One (także na nowszą generacje we wstecznej kompatybilności).

Grę stworzono w kreskówkowej, dwuwymiarowej grafice w rzucie izometrycznym – co ciekawe same rysunki były tworzone ręcznie. Twórcom zależało na tym, aby historia była opowiadana zarówno za sprawą czynów/osiągnięć gracza i dialogów, jak i przepięknie wykonanych, szczegółowych obrazów. A skojarzenia z współczesnymi kreskówkami nie powinna być dla nikomu obce.

Gracz koncentruje się na eksplorowaniu licznych, zróżnicowanych labiryntów, które są generowane proceduralnie, co oznacza, że większość z nich budowana jest w taki sposób, aby nie przypominać tych poprzednich. Gracz mierzy się z standardowymi przeciwnikami, ale od czasu do czasu będzie musiał stawić czoła niepowtarzalnym bossom.

Wprawdzie pojawia się tu opowieść, ale kluczowym elementem jest rozgrywka, nastawiona przede wszystkim na odblokowywanie nowych zdolności, broni, narzędzi czy czarów. Sterowana przez graczy postać posiada magiczną koronę, w której zamknięte są potwory, a z czasem możemy odblokowywać umiejętności charakterystyczne dla poszczególnych monstrów.

Wcielając się w bohaterkę nie tylko siejemy spustoszenie wśród rozmaitych maszkar i komnat, w których nie brakuje pułapek i raczej drobnych zagadek; ale też staramy się rozwikłać tajemnicę podziemnego świata – co jakiś czas gracz trafia na elementy fabularne, wydarzenia i wyzwania specjalne, dzięki którym odkrywa się kolejne rozdziały zawikłanej historii.

Gra ma wyłącznie tryb dla jednego gracza – i choć nie przedstawia tak spójnego świata przedstawionego jak choćby „Hades”, „Bastion” czy „Darknest Dungeon”, nie należy pomijać tego tytułu w trakcie szukania interesującej pozycji rouge.

Niezależna produkcja łączy w sobie kilka unikatowych mechanik, nieoczywistą historię oraz wiele kombinacji (w trybie walki: turowość, a zarazem jednoczesne zadawanie ciosów – specjalnych, mieszanych, magicznych i fizycznych; w trybie rozwoju umiejętności pasywnych czy czarów). Odpowiednie połączenie wszystkiego pozwala dać całkiem przyjemny, satysfakcjonujący efekt, zaś liczba możliwych, skutecznych kompilacji oferuje wysoką regrywalność i pozwala mocno eksperymentować.

„Crown Trick” to produkcja, która ukazała się 16 października 2020 roku na PC i Switch, a 7 września 2021 na PlayStation 4 i Xbox one.

Wymagania sprzętowe na PC

Minimalne: Intel Core i3-4160 3.6 GHz / AMD Phenom II X4 830 2.8 GHz 4 GB RAM karta grafiki 1 GB GeForce GTX 650 / Radeon R7 350 lub lepsza 2 GB HDD Windows 7

Zalecane: Intel Core i5-7500 3.4 GHz / AMD Ryzen 3 1300X 3.5 GHz 8 GB RAM karta grafiki 2 GB GeForce GTX 750 / Radeon R7 360 lub lepsza 2 GB HDD Windows 7 64-bit

Wejdź do labiryntu, który reaguje na Twoje posunięcia, gdzie opanowanie żywiołów jest kluczem do pokonania wrogów oraz odkrycia tajemnic podziemnego świata. Niech prowadzi Cię moc korony!