Kawerna - fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Gry

Fotosynteza | W trzech krokach: Czym to jest?

Wznowiona w zeszłym tygodniu przez Portal Games „Fotosynteza” to gra, w której musisz planować, rywalizować i walczyć o skrawek ziemi, a wszystko w sztafażu rywalizujących gatunków drzew. Myślisz, że taka konkurencja o światło może być nudna? Spróbuj zagrać w „Fotosyntezę” i przekonaj się, jak bardzo się mylisz.

Wraz ze wznowieniem wydany został dodatek „W Blasku Księżyca”.

Walka o światło

W przyrodzie wielki krąg życia toczy się wolnym rytmem, przedłużając trwanie kolejnych gatunków. Z nasion wyrastają drzewa, te rosną, dojrzewają i obumierają, użyźniając glebę dla swoich następców. Wszystko to byłoby niemożliwe bez słońca i jego życiodajnego światła. Z tego powodu w lesie trwa nieustanna walka o dostęp do jak największej ilości promieni. Gatunki, które tę walkę przegrają, już na zawsze pozostaną w cieniu…

Przygotowanie

Każdy z was posiada 6 żetonów Nasion i 14 Drzew – 8 Małych, 4 Średnie i 2 Duże. Na początku gry większość z tych elementów umieszczacie na swoich planszach graczy (będziecie je musieli dopiero odblokować), z kolei 2 Nasiona, 4 Małe i 1 Średnie drzewo kładziecie obok plansz — z tych elementów będziecie mogli od razu korzystać. Na środku stołu połóżcie planszę główną oraz kafelek Słońca w widocznym, nadrukowanym na planszy miejscu. Na koniec każdy z was umieszcza po 2 Małe drzewa na wybranych, zewnętrznych polach planszy głównej. Możecie zaczynać grę!

Fotosynteza

Gra składa się z 18 rund, odmierzanych przez kafelek Słońca, który krąży dookoła planszy. Każda runda składa się z dwóch faz: Fazy Fotosyntezy i Fazy Cyklu Życia. W pierwszej z nich otrzymujecie punkty Światła za każde nasłonecznione drzewo. Zobaczcie, gdzie aktualnie znajduje się kafel Słońca i poprowadźcie od niego linie proste. Każde drzewo na drodze tych promieni punktuje — Małe za 1 punkt, Średnie za 2, a Duże za 3. Ale uwaga! W zależności od swojego rozmiaru, drzewa rzucają różnej wielkości cień, blokując dostęp do słońca innym drzewom!

Cykl życia

Zdobyte punkty Światła będziecie mogli wydawać na różne akcje w fazie Cyklu Życia. Po pierwsze, możecie wykupić ze swojej planszy kolejne Nasiona i Drzewa. Po drugie, możecie zasadzić Nasiona, a następnie wydawać kolejne punkty, aby wasze drzewa rosły. I po trzecie, kiedy drzewa staną się Duże, możecie je usunąć z planszy (obumarcie drzewa), zdobywając punkty zwycięstwa, których liczba jest zależna od położenia drzewa w lesie. W każdej rundzie wykonujecie tyle akcji, na ile pozwalają wam punkty Światła, a następnie przychodzi czas na kolejnego gracza.