Kawerna - fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Gry

Greak: Memories of Azur | W cieniu Trine

17 sierpnia premierę miała platformowa gra wideo „Greak: Memories of Azur”, która w Polsce nie zdobyła wielu fanów, ale oferuje bardzo wiele i swobodnie może uchodzić za dobrą alternatywę dla serii „Trine”.

Gra nie doczekała się jeszcze polskiej lokalizacji. Na obecną chwilę trudno w ogóle domniemywać, czy w ogóle powstanie, choć bariera językowa nie powinna być problemem – historia opowiadana jest częściej rozgrywką i sugestywnymi obrazami, rzadziej zaś dialogami (napisy czy dubbing).

„Greak: Memories of Azur” opracowane zostało przez niezależne studio Navegante i trudno nie wyjść z podziwu, że gra indie wyszła tak dobrze i swobodnie może konkurować z największymi platformówkami na rynku (patrz „Hollow Knight”, „Child of Light”). Jej największy atut zawiera się w… prostocie. Gra akcji z elementami przygodowymi nie stara się być czymś ponadto, potrafi dać przyjemność za sprawą swych mechanik, a przy tym opowiedzieć intrygującą opowieść.

Fabuła skupia się na tytułowym Greaku, pochodzącemu z rasy Courine, walczącego o przetrwanie w okupowanej przez rasę Urlag rodzimą krainę Azur. Bohater stara się odnaleźć i uwolnić brata Raydela oraz Adarę, siostrę, a następnie wspólnie uciec poza granice niebezpiecznych ziem. Wszystko odbywa się za sprawą zręcznościowych wyzwań, walki i rozwiązywania zagadek.

Gracz wciela się w Greaka, przemierza kilkupoziomowe lokacje, starając się przetrwać, dotrzeć do rodzeństwa i powstrzymać wrogów w ramach swoich możliwości. Na początku gracz dysponuje ograniczonym arsenałem umiejętności, choć nasz bohater z pewnością potrafi poradzić sobie z wieloma przeszkodami. Z czasem i postępem fabularnym gracz otrzyma dostęp do lewitującej Adary czy Raydelem, znacznie skuteczniejszym w bezpośredniej walce. Wówczas wystarczy przełączać się między tymi trzema bohaterami.

Całość została utrzymana w pięknej, ręcznie zrobionej rysunkowej grafice w dwóch wymiarach. Utrzymana w barwnej, kreskówkowej stylistyce prezentuje się malowniczo i nawiązuje do najbardziej sztandarowych, współczesnych tytułów gatunku.

Gra wydana została na PC, Nintendo Switch, PlayStation 5 i Xbox Series X|S, a wkrótce także na konsole wcześniejszej generacji.

Wymagania sprzętowe na PC

Minimalne: Intel Core i3-2125 3.3 GHz / AMD A8-6600K 3.9 GHz 4 GB RAM karta grafiki 1 GB GeForce GTX 650 / Radeon HD 5770 lub lepsza 2 GB HDD Windows 7 SP1 64-bit

Zalecane: Intel Core i5-2550K 3.4 GHz / AMD FX-8120 3.1 GHz 4 GB RAM karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon R9 270 lub lepsza 2 GB HDD Windows 10 64-bit