Kawerna - fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Gry

Portal Games | Planszowa rewolucja w 2022

Podczas zeszłotygodniowego wydarzenia Portalcon ogłoszono nowości, które będą miały premierę w 2022.

BÓR

Bór to strategiczna gra planszowa o obłędnej szacie graficznej przywodzącej na myśl kreskę japońskiej animacji i pięknie wykonanych komponentach z customowymi kośćmi na czele. Wcielimy się tutaj w zaklinaczy leśnych stworzeń, przyrządzających magiczne mikstury w tajemniczym lesie, w którym pory roku się ze sobą wymieszały. Bór łączy proste zasady oparte na rzutach kośćmi ze sporym ładunkiem strategicznym area controle i worker placement. Autorem tego kolorowego tytułu jest Stevo Torres, a oryginalnym wydawcą — Pandasaurus Games.

GOLEM

Golem to ciężka gra euro dla doświadczonych graczy. Jej autorami jest legendarne trio w składzie Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani, twórców tak rozbudowanych tytułów jak Lorenzo il Magnifico, Tzolkin czy Podróże Marco Polo. W Golemie gracze przeniosą się do XVI wiecznej Pragi, w której krążą wówczas legendy o wielkich, antropomorficznych monstrach ulepionych z gliny. Wcielając się w rabinów, będziemy sterować golemami i wydawać im rozkazy, jednocześnie uważając, by te nie zbuntowały się przeciwko nam. Średnia ocen gry na BoardGameGeek to 7.5, a jej oryginalnym wydawcą jest Cranio Creations.

ARKANA MAGII

Arkana Magii to szybki karciany tytuł dla 1-6 graczy ze sprytnym wykorzystaniem mechaniki otwartego draftu, gdzie karty zagrywamy na bieżąco, pozostałe przekazując graczowi obok. Staniemy się tutaj czarodziejami, zbierającymi potężne artefakty i rzucającymi zaklęcia przy wykorzystaniu atrybutów wiedzy, złota i krwi. Oryginalnym wydawcą gry jest Grey Fox Games, znany z takich tytułów jak Champions of Midgard i Reavers of Midgard.

PARK SAWANNA

Park Sawanna to szybka, intuicyjna gra logiczna dla 1-4 graczy, stworzona przez legendarny duet, Michaela Kieslinga (Azul) i Wolfganga Kramera (Bolidy), autorów, dla których ważne jak nic jest połączenie prostych zasad ze strategicznym potencjałem. W Parku Sawanna każdy z was będzie prowadził własny park dzikiej przyrody, starając się za zdobyte zestawy zwierząt uzyskać jak najwięcej punktów, przy okazji krzyżując plany swoich przeciwników dzięki umiejętnemu przekładaniu heksów na planszy.

EVERYBODY LIES

Batman: Everybody Lies to kooperacyjna gra narracyjna dla 2-4 graczy, bazująca na systemie znanym z bestsellerowej gry Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa. Autorami gry są Ignacy Trzewiczek i Weronika Spyra, a za ilustracje, dzięki którym przeniesiecie się wprost do świata znanego wam z komiksów, odpowiedzialni są Hanna Kuik i Maciej Simiński. W Everybody Lies każdy z graczy wciela się w rolę jednej z czterech postaci: doświadczonego dziennikarza śledczego Warrena Spaceya, nieustępliwej reporterki Vicki Vale™, nieprzebierającego w słowach policjanta Harveya Bullocka, lub przebiegłej włamywaczki Seliny Kyle, znanej także jako Catwoman™. Poznając Gotham z ich perspektywy, odwiedzicie między innymi takie lokacje jak Arkham Asylum™, Więzienie Blackgate, a nawet Batcave™. Aby rozwiązać cztery unikatowe śledztwa, będziecie musieli działać wspólnie. Nie zmarnujecie jednak okazji, by w międzyczasie osiągnąć własne cele…

ZAPOMNIANE MORZA

Zapomniane morza to niesamowicie imersyjna, fabularna gra przygodowa, przenosząca 3-7 graczy do świata morskich opowieści. Jako piraci jednego okrętu będziemy pisać własne, niepowtarzalne historie, dbając jednocześnie o wspólny cel wyprawy. Tutaj każdy, nawet najmniejszy wybór może mieć decydujący wpływ na fabułę. Zapomniane morza to aż pięć niesamowitych scenariuszy, ogromna księga lokalizacji, a także specjalnie dostosowana platforma online. Ten ostatni element został nagrodzony przez Golden Geek w kategorii Best Zoomable Game, a Tom Vasel przyznał Zapomnianym morzom status Seal of Excellence.

OATH: KRONIKI WŁADZY I BANICJI

Oath: Kroniki Władzy i Banicji to ciężki strategiczny tytuł o asymetrycznej rozgrywce, będący duchowym spadkobiercą Roota. W grze o panowanie nad starożytną krainą może wziąć udział od jednego do aż sześciu graczy. Oath stanowi połączenie rozbudowanego area controle z grą narracyjną i motywem legacy, gdzie po każdej grze zmieniają się ustawienia planszy, strony konfliktu i warunki zwycięstwa. Tytuł został zaprojektowany przez uznanego Cole’a Wehrle’a (Root), a jego oryginalnym wydawcą jest, podobnie jak w przypadku Roota, Leder Games.

ARK NOVA

Ark Nova to rozbudowany tytuł euro, który stał się najlepiej ocenianą grą Essen SPIEL 2021 ze średnią 8.4. Jakość tego tytułu potwierdza imponująca średnia ocen na Board Game Geek – 8.5. W Ark Nova 1-4 graczy w przeciągu dwóch godzin stanie na czele własnego zoo. Poprzez draft kart, zarządzanie ręką i dokładanie kolejnych heksów na indywidualnych planszach, będziemy stopniowo budować nasz silniczek akcji, by wyprzedzić przeciwników w rywalizacji o najlepszy ogród zoologiczny. Zespół The Dice Tower przyznał Ark Nova zasłużoną notę Seal of Excellence.

WYPRAWA DARWINA

Wyprawa Darwina to klimatyczna, strategiczna euro gra, zabierająca nas w czasy, kiedy podróżnik i badacz Karol Darwin odkrywał niesamowite gatunki zwierząt i tworzył swoją teorię ewolucji. Twórcami tego tytułu jest znany i ceniony duet — Simone Luciani i Nestore Mangone — autorzy takich hitów jak Tzolkin czy Podróże Marco Polo. Gra operuje na mechanikach wypełniania kontraktów, zbierania zestawów i zarządzania robotnikami. Oryginalnym wydawcą gry jest ThunderGryph Games, a jej średnia ocena na BoardGamesGeek wynosi aż 8.0. Tytuł zdobył ogromną liczbę 16 tysięcy wspierających na Kickstarterze.

WYPRAWA DARWINA: ZIEMIA OGNISTA

Wyprawa Darwina: Ziemia Ognista to minirozszerzenie do uznanej euro gry dla 1-4 graczy, w której wcielimy się w nieustępliwych badaczy z czasów Karola Darwina. Twórcami rozszerzenia, podobnie jak podstawki, jest słynny duet w składzie Simone Luciani i Nestore Mangone (Tzolkin, Podróże Marco Polo), a oryginalnym wydawcą — ThunderGryph Games. Falmouth Port wprowadza do rozgrywki meeple okrętów i koni, czyniąc nasze odkrycia jeszcze bardziej owocnymi.

SUBURBIA INC.

Suburbia Inc. to dodatek do kultowej, wielokrotnie nagradzanej gry o budowaniu i zarządzaniu miastem. Autorem rozszerzenia, podobnie jak podstawki, jest Ted Alspach (Zamki Szalonego Króla Ludwika), a oryginalnym wydawcą — słynne Bézier Games. Przy niewielkiej modyfikacji zasad, Suburbia Inc. znacząco podnosi regrywalność gry, wprowadzając do rozgrywki mnóstwo nowych, różnorodnych budynków.

SUBURBIA

Suburbia to strategiczna gra planszowa dla 1-4 graczy, w której na 90 minut staniemy się architektami i budowniczymi miasta. Twórcą tego tytułu jest Ted Alspach (Zamki Szalonego Króla Ludwika), a oryginalnym wydawcą — słynne Bézier Games. Suburbia cechuje się prostymi zasadami, dynamiczną rozgrywką i ogromną regrywalnością, wykorzystując mechaniki aukcji i draftu kart. Pudełko gry zawiera świetną wypraskę, zdolną do pomieszczenia nie tylko podstawki, ale i wydawanego w 2022 roku rozszerzenia Suburbia Inc. Średnia ocena tytuły wg portalu BoardGameGeek to 7.5.

MASSIVE DARKNESS 2: HELLSCAPE

Massive Darkness 2: Hellscape to kooperacyjna gra planszowa dla 1-6 graczy, będąca ulepszeniem wielkiego hitu z 2017 roku. Twórcą gry jest Alex Olteanu (God of War: The Card Game), a oryginalnym wydawcą — CMON. Bazując na mechanice kultowej serii Zombicide, druga część Massive Darkness przeniesie nas w klimaty dark fantasy i motywy D&D. Będziemy przeszukiwać lochy, zbierać ekwipunek, zdobywać doświadczenie i walczyć z przeraźliwymi monstrami. Tutaj każda z sześciu dostępnych klas postaci posiada własne mechaniki działania, co czyni rozgrywkę asymetryczną i jeszcze bardziej immersyjną. W grudniu 2021 roku kampania gry na Kickstarterze uzyskała imponującą liczbę 21 tysięcy wspierających.

MASSIVE DARKNESS 2: HEAVENFALL

Massive Darkness 2: Heavenfall to dodatek do drugiej części fenomenalnej serii bazującej na motywach dark fantasy i D&D. Autorem dodatku ponownie jest Alex Olteanu (God of War: The Card Game), a oryginalnym wydawcą — CMON. Po piekielnych klimatach z podstawki, Heavenfall przeniesie nas do niebios. Czeka na nas kolejna kampania złożona z 14 misji i nowych bossów, reprezentowanych przez majestatyczne figurki archaniołów.

MESSINA 1347

Messina 1347 przeniesie nas w czasy epidemii dżumy, kiedy to arystokratyczne rody we włoskiej Messynie walczyły o przetrwanie, a jednocześnie zachowanie jak największych wpływów. Średniej ciężkości tytuł euro Vladimíra Suchý’ego (Praga Caput Regni, Pulsar 2849) w innowacyjny sposób łączy ze sobą wiele różnorodnych mechanik, takich jak zarządzanie robotnikami, tory postępu czy moderowanie planszy poprzez dokładanie kolejnych heksów. Podobnie jak w Pradze Caput Regni, tak i tutaj Suchý umiejętnie balansuje między zasadami euro gry a zachowaniem fabularnej otoczki. Średnia ocena Messiny na BGG wynosi aż 7.8.

WEATHER MACHINE

Weather Machine to ogromna, rozbudowana euro gra dla bardzo doświadczonych graczy. Zaprojektowana przez żyjącą legendę, Vitala Lacerdy’ego (On Mars, Kanban EV), przeniesie nas do stacji meteorologicznej, gdzie profesor Seni Latev stworzył maszynę zdolną sterować pogodą. Przy wykorzystaniu mechanik worker placement, tile placement i set collection staniemy się naukowcami, których zadaniem będzie utrzymanie idealnej pogody w każdym z doglądanych miejsc. Farmy potrzebują czasami deszczu, a w kurortach powinno wiecznie świecić słońce. Jednak pogoda w jednym miejscu wpływa na inne, a pozornie nieistotna decyzja może przybrać katastrofalny w skutkach efekt motyla. Podobnie jak w poprzednich projektach Lacerdy’ego, tak i tutaj mamy do czynienia z artystycznym dziełem sztuki. Duża kolorowa plansza, kilkadziesiąt customowych meepli robotów, a do tego drewniane tokeny ksiąg, które zastąpiły zwykłe tekturowe żetony. Jest na co popatrzeć!

BITOKU

Bitoku to średniej ciężkości euro gra, która stała się największym hitem Essen SPIEL 2021. Utrzymana graficznie w stylu studia Ghibii, przeniesie nas do świata japońskiej mitologii, gdzie jako leśne duchy będziemy walczyć o zdobycie przychylności mitycznych stworzeń i prastarych bóstw. Bitoku umiejętnie łączy w sobie mechaniki dice workers i hand management, czyniąc rozgrywkę niezwykle intuicyjną, co wyróżnia ją na tle innych euro gier. Oryginalnym wydawcą Bitoku jest wydawnictwo Devir (Wojna o Pierścień), a jego średnia ocena na Boarg Game Geek wynosi 7.8.

MARVEL UNITED: X-MEN

Marvek United: X-Men to kontynuacja świetnej gry kooperacyjnej rozgrywanej w świecie komiksów Marvela. Jedyny w swoim rodzaju Eric Lang (Bloodborne, Blood Rage, Rising Sun) ponownie wziął na warsztat superbohaterów, lecz tym razem zamiast Avengersów do akcji wkraczają X-Meni! Czeka na was sześciu nowych bohaterów, takich jak Wolverine, Profesor X, Jean Grey czy Storm, a także dwóch łotrów: Sabretooth i Juggernaut. Ale to nie wszystko! Marvel United: X-Men wprowadza nową klasę postaci: antybohaterów, którzy mogą wystąpić zarówno w roli sojuszników jak i wrogów. W pudełku znajdziecie dwóch antybohaterów — Magneto oraz Mystique. — i co więcej: tym razem zasiądziecie do gry w aż 5 osób! W trakcie kampanii kickstarterowej Marvel United: X-Men zdobył oszałamiającą liczbę 25 tysięcy wspierających.

CIRCADIANS: CHAOS ORDER

Po Circadians: First Light S. J. Macdonald podnosi poprzeczkę! Circadians: Chaos Order to ciężki tytuł euro dla doświadczonych graczy. Kiedy planeta została już skolonizowana, rozpoczyna się walka pomiędzy poszczególnymi stronnictwami. W Chaos Order doświadczymy sześciu różnorodnych, asymetrycznych frakcji, a limit graczy względem poprzedniej części został zwiększony do pięciu. Tak rozbudowanej gry autora Zachodnich Królestw jeszcze nie doświadczyliśmy!

CIRCADIANS: FIRT LIGHT

Circadians: First Light to strategiczna gra planszowa dla 1-4 graczy autorstwa S. J. Macdonalda, twórcy kultowej już trylogii Zachodnich Królestw. W niespełna 90 minut podejmiemy się kolonizacji obcej planety, rywalizując z innymi o surowce i technologie. Circadians stanowi średniej ciężkości euro, kompilując mechaniki worker placement i dice workers. Tytuł łączy w sobie niewielkich rozmiarów pudełko z ogromną liczbą komponentów. Oryginalnym wydawcą gry jest cenione Garphill Games, a jej średnia ocena na BoardGameGeek wynosi 7.7.


Źródło: portalgames.pl