Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Poznaliśmy nominowanych do Narody Nebula 2019

Stowarzyszenie Amerykańskich Pisarzy Fantasy i Science Fiction ogłosiło finalistów nagrody Nebula za 2019 rok. Szanse na dwie statuetki ma Sarah Pinsker – za powieść „Song for a New Day” oraz opowiadanie „The Blur in the Corner of Your Eye”.

Nebula to po Hugo druga najważniejsza na świecie nagroda z dziedziny literatury fantastycznej. Została utworzona w 1966 roku, a jej pomysłodawcą był pisarz Lloyd Biggle Jr. Głosują wszyscy członkowie Stowarzyszenia, których jest obecnie ponad 1800. Nebula jest przyznawana w czterech kategoriach: powieść, opowiadanie, nowela oraz krótka forma. Laureatów poznamy 30 maja 2020 roku podczas SFWA Nebula Conference w Los Angeles.

Na oficjalnej gali są wręczane również inne wyróznienia: Nagroda im. Raya Bradbury’ego za Wyjątkową Prezentację Dramatyczną za scenariusz produkcji filmowej lub telewizyjnej, Nagroda Andre Norton dla młodych twórców fantastyki oraz przyznawana od 2018 roku nagroda za scenariusz gry video.

Oto finaliści w poszczególnych kategoriach:

Powieść
1. „Marque of Caine”, Charles E. Gannon
2. „The Ten Thousand Doors of January”, Alix E. Harrow
3. „A Memory Called Empire”, Arkady Martine
4. „Gods of Jade and Shadow”, Silvia Moreno-Garcia
5. „Gideon the Ninth”, Tamsyn Muir
6. „A Song for a New Day”, Sarah Pinsker

Opowiadanie
1. “Anxiety Is the Dizziness of Freedom”, Ted Chiang (Exhalation)
2. The Haunting of Tram Car 015, P. Djèlí Clark (Tor.com Publishing)
3. This Is How You Lose the Time War, Amal El-Mohtar & Max Gladstone (Saga; Jo Fletcher)
4. Her Silhouette, Drawn in Water, Vylar Kaftan (Tor.com Publishing)
5. The Deep, Rivers Solomon, with Daveed Diggs, William Hutson & Jonathan Snipes (Saga)
6. Catfish Lullaby, A.C. Wise (Broken Eye)

Nowela
1. “A Strange Uncertain Light”, G.V. Anderson (F&SF 7-8/19)
2. “For He Can Creep”, Siobhan Carroll (Tor.com 7/10/19)
3. “His Footsteps, Through Darkness and Light”, Mimi Mondal (Tor.com 1/23/19)
4. “The Blur in the Corner of Your Eye”, Sarah Pinsker (Uncanny 7-8/19)
5. Carpe Glitter, Cat Rambo (Meerkat)
6. “The Archronology of Love”, Caroline M. Yoachim (Lightspeed 4/19)

Krótka forma
1. “Give the Family My Love”, A.T. Greenblatt (Clarkesworld 2/19)
2. “The Dead, In Their Uncontrollable Power”, Karen Osborne (Uncanny 3-4/19)
3. “And Now His Lordship Is Laughing”, Shiv Ramdas (Strange Horizons 9/9/19)
4. “Ten Excerpts from an Annotated Bibliography on the Cannibal Women of Ratnabar Island”, Nibedita Sen (Nightmare 5/19)
5. “A Catalog of Storms”, Fran Wilde (Uncanny 1-2/19)
6. “How the Trick Is Done”, A.C. Wise (Uncanny 7-8/19)

Nominowani do The Andre Norton Nebula Award for Middle Grade and Young Adult Fiction
1. Sal and Gabi Break the Universe, Carlos Hernandez (Disney Hyperion)
2. Catfishing on CatNet, Naomi Kritzer (Tor Teen)
3. Dragon Pearl, Yoon Ha Lee (Disney Hyperion)
4. Peasprout Chen: Battle of Champions, Henry Lien (Holt)
5. Cog, Greg van Eekhout (Harper)
6. Riverland, Fran Wilde (Amulet)

Nominacje do The Ray Bradbury Award for Outstanding Dramatic Presentation:
1. Avengers: Endgame, Christopher Markus & Stephen McFeely (Marvel Studios)
2. Captain Marvel, Anna Boden & Ryan Fleck & Geneva Robertson-Dworet (Marvel Studios)
3. Good Omens: “Hard Times”, Neil Gaiman (Amazon Studios/BBC Studios)
4. The Mandalorian: “The Child”, Jon Favreau (Disney+)
5. Russian Doll: “The Way Out”, Allison Silverman and Leslye Headland (Netflix)
6. Watchmen: “A God Walks into Abar”, Jeff Jensen & Damon Lindelof (HBO)

Nominacje dla twórców gier:
1. Outer Wilds, Kelsey Beachum (Mobius Digital)
2. The Outer Worlds, Leonard Boyarsky, Kate Dollarhyde, Paul Kirsch, Chris L’Etoile, Daniel McPhee, Carrie Patel, Nitai Poddar, Marc Soskin, Megan Starks (Obsidian Entertainment)
3. The Magician’s Workshop, Kate Heartfield (Choice of Games)
4. Disco Elysium, Robert Kurvitz (ZA/UM)
5. Fate Accessibility Toolkit, Elsa Sjunneson-Henry (Evil Hat Productions)

Źródło: nebulas.sfwa.org