Kawerna - fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Radek Rak i Baśń o wężowym sercu z Nagrodą Literacką Nike 2020!

Poznaliśmy laureata tego najważniejszego wyróżnienia literackiego w Polsce. Radek Rak pisarz pochodzący z Dębicy, zwyciężył w tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Nike. Nagrodzono go za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

W tym roku odbyła się 24. edycja Nagrody Literackiej Nike, przyznawanej od 1997 roku. Ma ona na celu promowanie literatury polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Organizatorami są Fundacja Nagrody Literackiej „Nike” i „Gazeta Wyborcza”, a fundatorem  – Fundacja Agory.

Laureatami Nike byli między innymi Czesław Miłosz, Stanisław Barańczak, Tadeusz Różewicz, Jerzy Pilch, Andrzej Stasiuk, Mariusz Szczygieł czy Olga Tokarczuk. Teraz do tego grona dołączył Radek Rak i jego „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

Wśród autorów nominowanych do Nike 2020 znaleźli się:

  • Radek Rak, „Baśń o wężowym sercu, czyli wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, Powergraph, Warszawa – powieść (laureat Nike 2020)
  • Agnieszka Dauksza, „Jaremianka”, Znak, Kraków – biografia
  • Joanna Gierak-Onoszko „27 śmierci Toby’ego Obeda”, Dowody na Istnienie, Warszawa – reportaż
  • Piotr M. Majewski „Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu” – esej
  • Paweł Piotr Reszka, „Płuczki”, Agora, Warszawa – powieść
  • Monika Sznajderman, „Pusty Las”, Czarne, Wołowiec – esej
  • Filip Zawada, „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”, Znak, Kraków – powieść

 

Oficjalny opis „Baśń o wężowym sercu, czyli wtóre słowo o Jakóbie Szeli”:

Baśń jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka.
Śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku.
Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Powieść pełną rozbuchanego erotyzmu, ironii i humoru, nakarmioną mrokiem ludzkich serc.