Kawerna - fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Zmarł Ben Bova

Odeszła kolejna ważna dla świata fantasy i science fiction postać. W wieku 88 lat zmarł Benjamin William Bova – amerykański pisarz, redaktor, naukowiec, laureat Hugo Award oraz popularyzator science fiction.

Benjamin William Bova, znany jako Ben Bova urodził się 8 listopada 1932 w Filadelfii i wniósł do gatunku science fiction doświadczenie, jakiemu mogło dorównać niewielu autorów. Był bowiem redaktorem technicznym w amerykańskim projekcie Vanguard, pierwszym przedsięwzięciu, które miało na celu wystrzelenie satelity w kosmos (1958 r.). W swojej karierze pracował również jako pisarz naukowy dla Avco Everett Research Laboratory. Była to firma, która zbudowała osłony termiczne dla modułu Apollo 11 i dzięki niej człowiek mógł stanąć na Księżycu, a science fiction w coraz większym stopniu zaczęła definiować przyszłość.

Właśnie w tym okresie Bova zaczął pisać i publikować science fiction, a swoją debiutancką powieść pt. „The Star Conquerors” wydał w 1959 roku. W następnych latach opublikował dziesiątki innych, a także liczne opowiadania, które ukazały się między innymi „Amazing Stories”, „Analog Science Fact and Fiction”, „Galaxy Magazine”. Po śmierci Johna W. Campbella został redaktorem magazynu „Analog Science Fiction” (1972-1978), a następnie odpowiadał za „Omni Magazine” (1978-1981). W latach 1990-1992 był prezesem Science Fiction Writers of America (SFWA).

Ben Bova to sześciokrotny laureat nagrody Hugo dla najlepszego wydawcy oraz Nagrody Campbella w 2007 za powieść „Tytan. Jutro zaczyna się dzisiaj”. Był również laureatem honorowych nagród: E.E. Smith Memorial Award (1974), Isaac Asimov Memorial Award (1996), Lifetime Achievement Award of the Arthur C. Clarke Foundation (2005) oraz Robert A. Heinlein Award (2008). Był autorem ponad 130 książek z czego 64 to pozycje z gatunku fantastyki, stworzył również 12 antologii. W Polsce jego autorstwa ukazały się m.in. powieści „Wędrowcy” i „Zbrodnia” oraz cykl „Droga przez Układ Słoneczny” . W swojej karierze Bova współpracował również przy produkcji filmów m.in. z takimi twórcami, jak: Woody Allen, George Lucasczy Gene Roddenberry.

Zmarł 29 listopada 2020 roku w Naples na COVID-19. O śmierci pisarza poinformowała jego siostrzenica, Kathryn Brusco.