Kawerna - fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Różne

Seriale we współczesnym społeczeństwie

Współcześni ludzie bardzo dużo czasu spędzają na oglądaniu telewizji. Konsekwencje tego typu spędzania czasu mają zarówno pozytywne jak i negatywne skutki. Najważniejszym czynnikiem, który decyduje na korzyść telewizji jest umiarkowanie oraz odpowiedni dobór oglądanych produkcji.

Lekarze ostrzegają, że nadmierne oglądanie np. seriali może być nie tylko zgubne dla naszego zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednakże każdy człowiek jest inny i nie da się określić sztywnych ram czasowych dla których oglądanie seriali czy filmów jest bezpieczne.

Na samym początku artykułu jest określenie „oglądać”. Dla niektórych jest to zagłębianie się w fabułę serialu, a dla innych po prostu „patrzenie” w celu zbicia czasu. Popularnym zjawiskiem w polskich domach jest oglądanie telewizji bez celu. Można to porównać do radia. Najczęściej w tego typu domach ogląda się stacje informacyjne. W Polsce poziom seriali stoi na bardzo niskim poziomie, dlatego są one utożsamiane z drętwymi dialogami oraz akcją, która rozkręca się w powolnym tempie. Jeśli jakaś stacja emituje seriale zagraniczne, to cieszą się one olbrzymią popularnością.

Właściwie najlepsze seriale na świecie w przeważającej części pochodzą ze Stanów Zjednoczonych oraz w Europie: Wielkiej Brytanii. Te dwa kraje wiodą prym jeśli chodzi o produkcję najlepszych seriali, które różnią się od polskich głównie tym, że są nawet lepsze od rodzimych produkcji pełnometrażowych. Wynika to z faktu innego traktowania seriali za granicą. W Polsce są traktowane jako praca dla aktorów, a nie jako dobre kino, dlatego poziom polskich seriali jest bardzo niski. Można to również odczytać z fabuły, która zazwyczaj jest bardzo banalna i bazuje na tym, że bohaterowie mają problemy. Jak wiadomo ludzie lubią oglądać jak innym się nie powodzi i tutaj jest sedno polskich seriali. Z kolej najlepsze seriale zagraniczne poszły znacznie dalej i prezentują fabułę ciekawą, która posiada początek i koniec. W przypadku polskich produkcji jest to „niekończąca się opowieść” o błahych problemach życia codziennego.

Seriale wnoszą bardzo dużo do współczesnego społeczeństwa, ale należy potrafić rozróżniać dobre produkcje od tych, które są nastawione wyłącznie na łatwy zysk oraz ogłupiające widza. W Polskiej telewizji mamy przeważającą większość tego typu seriali, dlatego polecamy oglądanie najlepszych seriali z zagranicy.