Kawerna - fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Z Polski

Dni Fantastyki 2021 | Już w ten weekend

20-22 sierpnia w Centrum Kultury „Zamek” we Wrocławiu odbędzie się kolejna edycja Dni Fantastyki.

Dni Fantastyki odbywają się we Wrocławiu od 2004 roku, co czyni je najstarszym dolnośląskim festiwalem poświęconym szeroko pojętej fantastyce, ujętej zarówno w formie literackiej, jak i filmowej, artystycznej, komiksowej czy związanej z grami. Corocznie organizowana w Centrum Kultury „Zamek” impreza jest miejscem, w którym zbierają się zarówno fani, jak i twórcy fantastyki – od pisarzy zaczynając, a na reżyserach czy aktorach kończąc. Celem inicjatywy jest przede wszystkim stworzenie środowiska sprzyjającego wyrażaniu siebie i swoich zainteresowań, rozwijaniu pasji czy poznawaniu ludzi, którzy je dzielą. Społeczność osób fascynujących się tematyką około fantastyczną jest w Polsce ogromna i potrzebuje tego rodzaju wydarzeń.

Literatura

Autorzy Łukasz Orbitowski, będzie go można go spotkać na spotkaniu autorskim ale tez m.in. na panelu dotyczący zabijaniu popkultury przez poprawność polityczna,  Krzysztof Haladyn opowie o Technoapokalipsie, czyli dlaczego Cyberpunk to zwykle dystopia oraz o powiązaniach fantastyki z historią, o zombiakach i wampirach opowie dr Dominik Lewiński, a Natalia Kościńska i Anna Sokalska poruszą tematy kobiecości w słowiańskim świecie.

Komiks

 Kasia Babis (rysowniczka komiksowa, aktywistka, autorka kanału na You Tube m.in. poruszająca tematykę dziadersów w fantastyce,  Roch Urbaniak (malarz, komiksiarz, opowie o różnicach między utopią i antyutopią ale poprowadzi tez warsztat z rysowania dinozaurów) , Rafał Mikołajczyk (autor komiksu „Niezwyciężony” na podstawie książki Stanisława Lema), porozmawiamy z nim o tym czy łatwo jest tworzyć adaptacje Lema, przy okazji zahaczymy też o adaptacje filmowe. Na 1 piętrze Zamku -będziemy eksponować plansze Rafała z komiksu “Niezwyciężony”). O miłosnych wizjach przyszłości opowie Maria Lengren (z wydawnictwa Planeta Komiksów), a Berenika Kołomycka poprowadzi warsztaty zarówno dla małych jak i dla dużych rysowników komiksowych. 

Film

Krytyczka filmowa, królowa popkultury, Kaja Klimek, w internecie działająca jako Kajutex opowie o narracji socjologicznej i nowej poetyce w serialach, Jakub Demiańczuk, dziennikarz, krytyk filmowy opowie na rasowych stereotypach w klasycznym kinie grozy.  dr hab Agnieszka Nieracka (filmoznawczyni i kulturoznawczyni), opowie m.in o kobietach w światach SF i jej ulubionej Ellen Ripley, a Bartosz Czartoryski (dziennikarz, krytyk filmowy), o postpandemicznym kinie czyli jak po pandemii zmieniło się działanie ekranu.

Open

Strefa open jak co roku będzie bardzo zróżnicowana, jest to magiczne miejsce w którym za pomocą kilku kroków możesz zwiedzić różne epoki, a nawet światy. W tym roku grupy Krąg Mostów i Mordor Forge przeprowadzą warsztaty z kowalstwa i kaletnictwa, u Rebel Fencing nauczycie się podstaw szermierki, a Klan Czarnego Niedźwiedzia zabierze was w wspaniały świat wikingów. Specjalnie do dzieci przybędą również Wolkanie, którzy pokażą jak zadbać o nasz wspólny świat. To tylko niewielki wycinek, z wielu grup rekonstrukcyjnych i warsztatowych jakie pojawią się w tym roku.

Fantastyka Inspiruje

Fantastyka inspiruje łączy w sobie naukę, gry na popkulturze kończąc. Tworzona jest przez pasjonatów takich jak MysteryTV którzy mocno was przestraszą. O szeroko pojętej kulturze popularnej opowiedzą tacy członkowie stowarzyszenia Trickster jak np. Adam Flamma, Szymon Makuch czy spec od wampirów Michał Wolski. Adam Wieczorek pozwoli wam zanurzyć się w nieskończoność światów wyobraźni w grach fabularnych. Będzie można też spotkać prof. dr hab. Marka Nowickiego i dr hab. Ireneusza Morawskiego z wydziału fizyki i astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego którzy poruszą tematy zarówno mikroświata jak i skali międzygalaktycznej.

Dni Fantastyki


Źródło: Dni Fantastyki 2021 (Facebook)