Kawerna - fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Z Polski

Odeszła Maja Lidia Kossakowska

23 maja 2022 w tragicznym wypadku zginęła Maja Lidia Kossakowska, autorka „Upiora Południa”, „Siewca Wiatru” czy „Zbieracz burz”.

Studiowała archeologię śródziemnomorską, a wybór ten nie był przypadkowy – podyktował go czysty pragmatyzm: pragnęła, aby kierunek wspomógł jej dalszą karierę, czyli pisarstwo. Czuła, że to właśnie jej powołanie. Debiutowała w 1997 opowiadaniem „Mucha” na łamach czasopisma „Fenix”. W szybkim czasie otrzymała kilka nominacji i nagród najważniejszych branżowych wyróżnień (m.in. Zajdla).

W swej twórczości często kreowała bogate tło antropologiczno-kulturoznawcze. W cyklu „Obrońcy Królestwa” skupiła się na wierzeniach judeochrześcijańskich, a także rozmaitych mitologii, w „Rudej Sforze” clue powieści była wiara Jakutów, zaś w dylogii „Takeshi” istotą była kultura samurajów.

Od lat związana z środowiskiem Fabryki Słów, a prywatnie była żoną Jarosława Grzędowicza (także pisarza fantastyki). Odeszła nocą z 22 na 23 maja 2022 na skutek wybuchu pożaru w letniskowym domku, w którym przebywała wspólnie z mężem.

Rodzinie i bliskim pragniemy złożyć kondolencje.


Źródło: wwl112.pl