Kawerna - fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Z Polski

Odszedł Mirosław Kowalski | Osoba niezwykła w Fandomie

2 stycznia 2022 opuścił nas Mirosław Kowalski, osoba zasłużona dla polskiej fantastyki – to właśnie on pozwolił rozwinąć skrzydła Andrzejowi Sapkowskiemu i stał się wydawcą prawie wszystkich książek autora „Wiedźmina”.

Urodził się w Warszawie i z nią był przez całe swoje życie związany. W latach 80. kierował działem kultury w Tygodniku Solidarność, pracował w Wydawnictwie Iskry i był członkiem kolegium Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWA, zajmującej się publikacją czasopism i książek drugiego obiegu. Po zmianie systemowej stał za przekształceniem wydawnictwa w oficynę zajmującą się publikacją polskiej fantastyki – firma zmieniła nazwę na SuperNową.

SuperNowa przez lata koncentrowała się na wydawaniu debiutów i kontynuowaniu serii fantastycznych – to ona popularyzowała, upowszechniła i pielęgnowała prozę Andrzeja Sapkowskiego, Witolda Jabłońskiego, Artura Baniewicza, Janusza A. Zajdla czy Anny Brzezińskiej. Za wieloma inicjatywami stał właśnie Mirosław Kowalski.

Odszedł w wieku 67 lat. W środowisku fanów fantastyki znany był pod pseudonimem Koval. Jego działalność została uhonorowana Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, nadto trzykrotnie wyróżniono go Śląkfą.


Źródło: Wojtek Sedeńko (Facebook)