Kawerna - fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Predator | Disney ma pełne prawa

Twórcy scenariusza oryginalnego filmu „Predator” z 1987 roku Jim i John Thomasowie złożyli niedawno sprawę w sądzie o odzyskanie praw autorskich (majątkowych) do dzieła. Na mocy praw pozwalających na powrót dzieła w ręce twórców po 35 lat.

Obecny właściciel praw Disney szybko odpowiedział własnym pozwem, w którym zarzucił sprawie, że twórcy nie spełniają wszystkich wymagań do tego, aby prawa autorskie do nich wróciły.  W związku z tym wniosek miał być bezzasadny. Jednak obie strony doszły do porozumienia i usunęły oba pozwy – prawdopodobnie doszło do ugody korzystnej dla obu stron. A majątkowe prawa autorskie pozostają u Disneya.

Bracia Thomas napisany scenariusz sprzedali 20th Century Fox w 1986 roku, a teraz wytwórnia należy do koncernu The Walt Disney Company. W 2021 roku minęło 35 lat od tego wydarzenia, co miało być wyznacznikiem terminu, w którym wspomniane wyżej prawo mogłoby mieć moc.

Nowa produkcja z uniwersum nosi tytuł „Prey”, a akcja ma rozgrywać się w XVIII wieku i mieć miejsce na terytorium Komanczów, jednego z plemion rdzennych Amerykan. Fabuła skupi się na losie wojowniczki Naru, która stawi czoło myśliwym z kosmosu, polującym na jej bliskich.


Źródło: hollywoodreporter.com