Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Złote Globy 2023

Wręczono Złote Globy, nagrody filmowe przyznawane przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (Hollywood Foreign Press Association – HFPA). Jubileuszowa 80. ceremonia odbyła się w hotelu Beverly Hilton w Los Angeles. Jakie produkcje zdobyły najwięcej statuetek?

„Fabelmanowie” w reżyserii Stevena Spielberga i „Duchy Inisherin” Martina McDonagha. – to filmy, które zdobyły najwięcej nagród podczas tegorocznej ceremonii wręczenia Złotych Globów. Dwie statuetki zdobyła surrealistyczna komedia science fiction „Wszystko wszędzie naraz” wyróżniona za role Michelle Yeoh i Ke Huy Quana. Za najlepszy serial dramatyczny Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej uznało „Ród Smoka”. Wyróżnienie dla najlepszej aktorki drugoplanowej otrzymała Angela Bassett za kreację królowej Ramondy w komiksowym widowisku MCU „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”.

Złote Globy 2023 – lista nagrodzonych:

Produkcje kinowe:

 

Najlepszy film – dramat: „Fabelmanowie” („The Fabelmans”);
Najlepszy film – musical lub komedia: „Duchy Inisherin” („The Banshees of Inisherin”);
Najlepszy film animowany: „Guillermo Del Toro: Pinokio” („Guillermo del Toro’s Pinocchio”);
Najlepszy film nieanglojęzyczny: „Argentyna, 1985” („Argentina, 1985”);
Najlepsza aktorka, dramat: Cate Blanchett, film „Tár”;
Najlepszy aktor, dramat: Austin Butler, „Elvis”;
Najlepsza aktorka, musical lub komedia: Michelle Yeoh, „Wszystko wszędzie naraz” („Everything Everywhere All at Once”);
Najlepszy aktor, musical lub komedia: Colin Farrell, „Duchy Inisherin” („The Banshees of Inisherin”);
Najlepsza aktorka drugoplanowa: Angela Bassett, „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu” („Black Panther: Wakanda Forever”);
Najlepszy aktor drugoplanowy: Ke Huy Quan, „Wszystko wszędzie naraz”;
Najlepszy reżyser: Steven Spielberg, „Fabelmanowie”;
Najlepszy scenariusz: „Duchy Inisherin”, Martin McDonagh;
Najlepsza muzyka filmowa: „Babilon” („Babylon”), Justin Hurwitz
Najlepsza oryginalna piosenka: utwór „Naatu Naatu” do filmu „RRR” stworzony przez Kala Bhairava;
Nagrodę za zasługi dla filmu otrzymał Eddie Murphy, a Ryan Murphy – dla telewizji.

Nagrody dla produkcji telewizyjnych:

Najlepszy serial, dramat: „Ród Smoka” („House of the Dragon”);
Najlepszy serial muzyczny lub komediowy: „Misja: Podstawówka” („Abbott Elementary”);
Najlepszy miniserial, antologia lub film telewizyjny: „Biały Lotos” („The White Lotus”);
Najlepsza aktorka, dramat: Zendaya, „Euforia” („Euphoria”);
Najlepszy aktor, dramat: Kevin Costner, „Yellowstone”;
Najlepsza aktorka, musical lub komedia: Quinta Brunson, „Misja: Podstawówka”;
Najlepszy aktor, musical lub komedia: Jeremy Allen White, „The Bear”;
Najlepsza aktorka drugoplanowa, musical, komedia lub dramat: Julia Garner, „Ozark”;
Najlepszy aktor drugoplanowa, musical, komedia lub dramat: Tyler James Williams, „Misja: Podstawówka”;
Najlepsza aktorka, miniserial, antologia lub film telewizyjny: Amanda Seyfried, „Zepsuta krew” („The Dropout”);
Najlepszy aktor, miniserial, antologia lub film telewizyjny: Evan Peters, „Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story”;
Najlepsza aktorka drugoplanowa, miniserial, antologia lub film telewizyjny: Jennifer Coolidge, „Biały Lotos” („The White Lotus”);
Najlepszy aktor drugoplanowy, miniserial, antologia lub film telewizyjny: Paul Walter Hauser, „Czarny Ptak” („Black Bird”).