Kawerna - fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Zmarł George P. Wilbur | Odtwórca roli Michaela Myersa

Jak donosi serwis Collider, George Peter Wilbur, amerykański kaskader i aktor, zmarł w wieku 81 lat. Międzynarodową sławę przyniosła mu rola Michaela Myersa w dwóch filmach z serii „Halloween” – „Powrocie …” i „Przekleństwie Michaela Myersa”. Był członkiem hollywoodzkiej galerii kaskaderskich sław.

George P. Wilbur urodził się w 1941 roku w stanie Connecticut. Swoją karierę filmową rozpoczął w latach 60” XX wieku, kiedy to współpracował z Johnem Wayne’em. Wystąpił jako kaskader Johna Wayne’a w westernie „El Dorado” (1966). Jego kariera kaskaderska trwała czterdzieści lat.

Jako kaskader George P. Wilbur pracował przy takich kasowych produkcjach jak: „Szklana pułapka” (1988), „Pamięć absolutna” (1990), „Kasyno” (1995) czy „Spider-Man” (2002). W jego aktorskiej filmografii znalazły się takie filmy jak „Ucieczka z Planety Małp” (1971), „Jak to się robi w Chicago” (1986), „Uciekinier” (1987) czy „Pogromcy duchów II” (1989). Występował również w serialach, a wśród odcinkowych produkcji z jego udziałem znajdziemy m.in. „Mission: Impossible”, „The Six Million Dollar Man”, „Magnum” czy „Dynastię”.

Jednakże osobę Wilbura najczęściej wiązało się z horrorami i kinem grozy. Wystąpił m.in. w „Podpalaczce” (1984), a jako kaskader pracował przy takich produkcjach jak „Poltergeist” (1982), „Egzorcysta III” (1990) oraz „Milczenie owiec” (1991). Największą sławę przyniosła Wilburowi seria „Halloween”.

Aktor dwukrotnie wcielił się w Michaela Myersa, legendarnego zamaskowanego zabójcę. Zagrał tę postać w filmach „Halloween 4: Powrót Michaela Myersa” (1988) oraz „Halloween 6: Przekleństwo Michaela Myersa” (1995). Wilbur był też zaangażowany w „Halloween 5: Zemsta Michaela Myersa” (1989), ale jedynie jako kaskader.

Informację o śmierci George’a P. Wilbura jako pierwszy podał w mediach społecznościowych jego kolega z planu „Halloween”, Christopher Durand. George P. Wilbur zmarł 1 lutego 2023 roku w wieku 81 lat.