Kawerna - fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Zmarł Robbie Coltrane | Świat żegna filmowego Hagrida

W wieku 72 lat odszedł Robbie Coltrane, właśc. Anthony Robert McMillan, brytyjski aktor i komik, którego świat pokochał za kreację Rubeusa Hagrida w filmach o Harrym Potterze.

Robbie Coltrane urodził się jako Anthony Robert McMillan 30 marca 1950 roku w Rutherglen. Swoje nazwisko zmienił na cześć legendy jazzu Johna Coltrane’a. Ukończył prestiżową uczelnię Glasgow School of Art, a przełomową rolą w aktorskiej karierze było sportretowanie doktora Edwarda „Fitza” Fitzgeralda w serialu Jimmy’ego McGovern’a „Dr Fitz” (1993-1996). Brytyjski aktor i komik był znany przede wszystkim z ról Rubeusa Hagrida w cyklu filmów o Harrym Potterze oraz Walentina Żukowskiego w filmach „GoldenEye” i „Świat to za mało”. W 2006 roku został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego.
Informację o śmierci aktora podała jego agentka Belinda Wright.

„Prawdopodobnie przez najbliższe dekady będzie najlepiej pamiętany jako Hagrid z filmów o Harrym Potterze. Ta rola przyniosła radość dzieciom i dorosłym z całego świata. Po 40 latach bycia jego agentką będę za nim tęsknić.”

– oświadczyła Wright dodając, że przez ostatnie 20 lat co tydzień do Coltrane’a przychodziły setki listów od fanów.

Robbie Coltrane zmarł dzisiaj, 14 października 2022 roku w szpitalu niedaleko Falkirk w Szkocji. Przyczyna śmierci aktora nie została podana do publicznej wiadomości.