Kawerna - fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Zmarła Una Stubbs

Brytyjska aktorka, uwielbiana przez fanów „Sherlocka” Pani Hudson, odeszła po długiej chorobie w wieku 84 lat.

Una Stubbs urodziła się 1 sierpnia 1934 roku miasteczku Welwyn Garden City. Zaczynała jako tancerka, a jej aktorska kariera nabrała rozpędu w latach 60-tych XX wieku. Występowała głównie w serialach telewizyjnych oraz na deskach teatru, rzadziej w filmach. Przełomowe okazały się dla niej role w dwóch filmach u boku Cliffa Richarda – „Letnie wakacje” (1963) i „Wonderful Life” (1964).

Niedługo później Stubbs została jedną z gwiazd popularnego na Wyspach Brytyjskich serialu komediowego „Till Death Us Do Part”. Widzowie pokochali ją również za rolę gospodyni słynnego detektywa Sherlocka Holmesa, czyli pani Hudson. Sportretowała ją w serialu BBC „Sherlock” (2010-2017). Wystąpiła też w takich produkcjach jak „Co ludzie powiedzą?”, „East Enders”, „Morderstwa w Midsomer” czy „Panna Marple”. Jej ostatnim filmem jest komedia kryminalna „Murder on the Blackpool Express” z 2017 r.

Una Stubbs zmarła w czwartek 12 sierpnia 2021 r. po długiej chorobie. Odeszła w swoim domu w Edynburgu, w otoczeniu rodziny, bliskich oraz swojej agentki. Ta ostatnia poinformowała o śmierci aktorki.