Kawerna - fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Felietony

Fantastyczna Muzyka: Basil Poledouris

Fantastyczna Muzyka to seria prezentująca garść ciekawych kompozycji danego autora muzyki, które poruszają, doskonale budują napięcie i oddają klimat, a przede wszystkim stanowią wyborną ucztę dla duszy.

 

Dziś przedstawiamy składankę wybranych utworów Basila Poledourisa, amerykańskiego kompozytora, laureata Emmy za najlepszą muzykę, którego prace można usłyszeć między innymi w dwóch częściach filmowej adaptacji „Conana” z roku 82. i 84., „RoboCopie” czy „Żołnierzach kosmosu”. Poledouris zmarł na raka w wieku sześćdziesięciu jeden lat, a 8 listopada przypada dziesiąta rocznica jego śmierci.

Anvil of Crom

Kompozycję mogliście usłyszeć w „Conanie Barbarzyńcy”. Notabene, za muzykę do tego filmu Poledouris został nominowany do Saturna.

 

Riddle Of Steel and Riders Of Doom

Podobnie jak wcześniejszy utwór, ten także został stworzony na potrzeby filmu „Conan Barbarzyńca”. Uważa się, że ścieżka dźwiękowa obrazu to jedno z największych osiągnięć muzyki filmowej.

 

Valeria Remembered

Ów motyw muzyczny możecie znaleźć w kontynuacji „Conana Barbarzyńcy” pod tytułem „Conan Niszczyciel”. Ścieżka dźwiękowa produkcji również postrzegana jest jako jedna z najważniejszych wśród spectrum muzyki filmowej.

 

The Horn of Dagoth

Słowem – jak wyżej.