Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Felietony

Fantastyczna Muzyka: James Horner

 

Thanksgiving Dinner

Kojarzycie sympatyczną, familijną produkcję „Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki”? Być może nie jest to arcydzieło, acz zapewne niejeden widz wspomina ją z pewnym sentymentem. Do pełnometrażowej wersji ścieżkę dźwiękową tworzył właśnie Horner, który po raz kolejny uczynił coś niesamowitego… Wystarczy posłuchać poniższego utworu, aby dostrzec potencjał wykorzystywany przez amerykańskiego kompozytora.

 

The Game oraz First Move

Dwa motywy muzyczne, które powinni kojarzyć niemal wszyscy, a na pewno ci, którzy widzieli „Jumanji”. Owe utwory obrazują, iż Horner potrafił wyczuć esencję konkretnego obrazu i wydobyć – za pomocą ścieżki dźwiękowej – to, co w danym filmie najlepsze.

 

The Launch

Czyli następny dowód na to, że w budowaniu klimatu i różnorodnym balansie dźwięków James Hornerrównych sobie ma bardzo mało, a ci, którzy stoją na tej samej półce bądź nieco wyżej to arcymistrzowie w swoim fachu. Wystarczy przysłuchać się utworowi, aby zrozumieć, że kompozytor bawi się w stopniowe odkrywanie kolejnych warstw muzycznych doznań.

 

A Gift of a Thistle

Już sam wstęp utworu powinien powiedzieć Wam, do którego filmu został skomponowany. Jeżeli chodzi o mnie, to jedno z moich ulubionych dzieł z muzyki filmowej. Właściwie ta melodia broni się sama.