Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Felietony

Fantastyczna Muzyka: James Horner

 

Spanish Tango

James Horner na swoim koncie ma mnóstwo utworów, które mimochodem wkroczyły w progi popkultury, naturalnie za sprawą ciepłego odbioru filmów, którym towarzyszyły. „Maska Zorro” to właśnie jeden z takich obrazów, a prezentowane poniżej dzieło to sztandarowa melodia produkcji.

 

Sound of Achilles

Z szybszych, mocniejszych rytmów czas przerzucić się na nieco bardziej stonowane, acz przy tym nie tracące nimbu epickiego wyrazu. „Sound of Achilles” z początku rozwija się w spokojnych tonach, aby po chwili gruchnąć majestatycznym dźwiękiem, sprawiając, że przedstawiane sceny otrzymują przepiękne okraszenie audio. Czasami warto obcować z muzyką z najwyższej półki.

 

Words Through The Sky

Nastrojowość jeszcze raz budowana jest przez wyborne kompozycje Hornera. Jednak tym razem niemal cała ścieżka dźwiękowa sklecona jest z podobnych tematycznie motywów, które tworzą spójną muzycznie całość, choć sprawia to, że podkład muzyczny jest lekko monotonny, ale nadrabia za to wyrazistością.

 

Closing Credits

Majestatyczność, subtelne nuty, lekka epickość – to wszystko obudowuje „Kroniki Spiderwick” i sprawia, że film – nieco schematyczny jak na kino familijne – wydaje się niezwykle udaną produkcją, zwłaszcza gdy patrzymy przez pryzmat doznań płynących z muzyki.

 

Becoming One of the People

Na koniec trzy utwory z filmu Jamesa Camerona – „Avatar” – który zdobył mieszane recenzje. Jednym podoba się efekciarstwo, brak logiki w ewolucyjnych aspektach świata przedstawionego oraz przytłaczająca monumentalność, no i przewidywalna, schematyczna fabuła; innym – nie. Na szczęście inny James uratował ten obraz, tworząc do niego genialną kompozycję.

 

Jake’s First Flight

Drugi utwór z „Avatara” jest jeszcze większą ucztą wyobraźni.

 

Gathering all the Na’viclans for battle

Trzeci utwór z filmu i ostatnia pozycja na liście należy do utworów nabierających rytm niezwykle wolno, acz to doskonały zabieg nadania całości odpowiedniego wyrazu oraz zbudowania zamierzonego napięcia. Po prostu miód na serca koneserów wykwintnej muzyki filmowej.