Kawerna - fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Kosmologia

Księga Otwarcia czyli o początku Światów


Całość zapisków jest zbiorem jednej z najstarszej ras zamieszkujących Bezmiar, Tenau.

Początek zawsze jest najtrudniejszy, nieważne jaki cel chcemy osiągnąć zawsze najtrudniej zacząć. Nie inaczej zaczął kształtować się Bezmiar. Dawniej istniał jako bezbrzeżna pustka, tajemnicza i mroczna, jednak potem doszło do Nawiedzenia i Początku Dziejów. O Nawiedzeniu niewiele wiadomo, z tego co udało się ustalić poza Bezmiarem istnieje inna przestrzeń, w której toczy się odwieczna walka między Potęgami. Podczas Nawiedzenia, Potęgi przedarły się do Bezmiaru dając początek wszystkiemu, był to Początek Dziejów. Początek ten był chaosem, który rozdarł spokojną egzystencję Bezmiaru. Ogromna ilość nieznanej energii rozlała się po nim, wypełniając jego pustkę. W wielu miejscach powstały Bramy Światów, przez które Potęgi czerpały energię a wojna rozgorzała wstrząsając niezmierzoną pustką. Bramy jednak zamknęły się z niewiadomych przyczyn, przez co Potęgi nie mogły już uzupełniać swojej energii a wojna między nimi zelżała. W wyniku walk Potęg zaczęły powstawać skupiska dziwnej energii, która odpychała od siebie każdą inną energię. Były to wielkie obłoki białej masy, Mgławice, wewnątrz których tworzyć się zaczynały nowe Światy. Mgławica obracając się wokół własnej osi, tworzyła kulę, która zaczynała od środka pustoszeć tworząc jak gdyby pustą bańkę zwaną Sferrum. Na tak przygotowanym gruncie pojawiało się życie. Nie odkryto jeszcze skąd się ono wzięło, jednak jak mówi jedna z teorii, Potęgi są inteligentnymi formami i mimo iż ich walka nie jest dla nas zrozumiała, toczą ją z konkretnego powodu. Tak samo Mgławica jest inteligentną energią, która za cel obrała sobie tworzenie tego co swymi działaniami zniszczyły inne Potęgi. Buduje i chroni, jednak nie do końca i nie na zawsze. Mgławica tylko w początkowej fazie tworzenia Sferrum jest w stanie przeciwstawić się sile innych Potęg, później następuje stopniowa degeneracja stworzonego przez nią Świata a w ostateczności ulega on zniszczeniu a skumulowana w nim energia powraca do którejś z walczących sił. Mimo wszystko jest to proces, który trwa setki tysięcy lat i inteligentne formy życia zamieszkujące dany Świat mają szansę z niego uciec, przed zniszczeniem, przenosząc się na inny, młodszy. Tak właśnie było z nami. Obecnie zamieszkiwany przez nas Świat jest już 2702 Światem. Poprzednie zostały wchłonięte przez morze kipiącej energii.

Tenau – o rasie

Nasz rasa jest jedną z pierwszych powstałych u Początku Dziejów, oczywiście nie jedyną nad czym strasznie bolejemy. Aby w pełni zrozumieć dlaczego, należy wspomnieć o charakterze Bezmiaru i o tym jak bardzo zmieniło go Nawiedzenie. Bezmiar nie jest dobry ani zły, jest bezkresną pustką, która, gdyby się nad tym głębiej zastanowić, nie istniała. Bezmiar zaczął tak naprawdę istnieć w momencie pojawienia się Potęg. Nadały one mu charakter oraz kierunek. Stał się poligonem, na którym ścierały się energie. Wygląd Bezmiaru po Nawiedzeniu można porównać do kipiącego wrzątku, przy czym wrzącą substancją są energie Potęg, stale się ze sobą mieszające oraz zwalczające. Tam, gdzie do zwarcia zostanie użyta ogromna ilość energii, powstaje Mgławica, która uspokaja w tym rejonie walczących, działa jak magnes o przeciwnym biegunie niż otoczenie. Mgławica może być zaliczana do potęg, jednak jej charakter jest inny, pozytywny, twórczy, bezinteresowny i ułożony w przeciwieństwie do chaotycznego, destruktywnego charakteru innych Potęg. Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ jak się okazało nie tylko Mgławica może tworzyć Sferrum, inne Potęgi również posiadły taką możliwość. Nikt nie będzie w stanie ustalić jak się to dzieje, jednak Mroczne potęgi również mogą tworzyć Światy i nadawać im kierunek. Niestety kierunek ten jest oczywiście sprzeczny z kierunkiem nadanym przez Mgławicę, jest chaotyczny i destruktywny tak jak Potęgi, które je tworzą. Mroczne Sferrum są niezbadanymi Światami. Jak dotąd nie powrócił nikt wysłany na wyprawę badawczą w takie rejony, dlatego zaniechano jakichkolwiek prób. Tymczasem Mroczne Sferrum również wysyłają swoich badaczy na nasze Światy, stąd poznaliśmy rasę Neuwrath, z którą stoczyliśmy już niejedną wojnę. My jesteśmy rasą pokojowo nastawioną do każdej innej, jednak Neuwrathczycy stworzeni są tylko po to by niszczyć, tylko dzięki ogromnemu poświęceniu byliśmy w stanie przetrwać pierwszą wojnę z nimi, od tamtego czasu jednak nauczyliśmy się wiele i jesteśmy w stanie stawić im czoła. Rasa Neuwrath nie jest jedyną jaką spotkaliśmy na swej drodze. Istnieją tez inne rasy na Dobrych Sferrum, jednak nie byliśmy w stanie ingerować w ich Światy. Dlaczego? Opiszę w dziale Skupienie Energii. Obecnie Tenau zamieszkują Sferrum Ailandae. Jest to spokojny, młody Swiat, z którego możemy bez problemu prowadzić nasze wyprawy badawcze.

Sferrum – bańka Świata

Co się dzieje w Sferrum zaraz po powstaniu nikt nie wie. Prawdopodobnie to, co powstanie, jest zależne od ilości energii użytej podczas powstawania Mgławicy. Zadziwiające jest z jaką dokładnością i podobieństwem budowane są kolejne Światy, mimo iż powstają bardzo daleko od siebie. Być może Potęga działa według określonego wzorca.

Zaraz po utworzeniu kuli Sferrum, tworzone jest kilka charakterystycznych elementów:

    * Luminus – Księżyc Sferrum. Jest to wypełniona ciemną energią kula, która krąży po tej samej orbicie co Solimus,
    * Solimus – Słońce Sferrum. Krąży po tej samej orbicie co Luminus, jednak jest zawsze po przeciwnej stronie.

Dwa te elementy są jakby symbolem, jaki Mgławica pozostawia po sobie. Jeden symbolizuje chaos, destrukcję oraz mrok a drugi światło, kreację oraz spokój. Jest to ukłon w stronę Mrocznych Potęg, które jednak nie są tak łaskawe tworząc swoje Światy, które posiadają tylko Luminus. Takie Światy są niewidoczne w Bezmiarze.

    * Terrum – tworzony jest tez kontynent, na którym powstają góry, oceany, morza, doliny itd, jest to miejsce na którym rozwija się życie,
    * Barrum – jest to płynna masa, po której porusza się Terrum, łagodzi ona tarcie jakie tworzy się podczas ruchu Sferrum wokół własnej osi. Są miejsca, gdzie Barrum jest bardzo mało, tam często Terrum ściera się z powłoką Sferrum powodując trzęsienia ziemi.

Wnętrze Terrum jest niestabilne ze względu na ilość użytej do jego tworzenia energii. Powoduje to częste wybuchy wulkanów na powierzchni oraz ruchy skorupy, tworzą się nowe morza, góry a stare formy ulegają niszczeniu.

Powierzchnia Sferrum jest przezroczysta, dlatego do powierzchni Terrum dociera Światło słońc innych Sferrum rozsianych po Bezmiarze. Te migotliwe światełka nazywane są gwiazdami. Migoczą dlatego, ponieważ często orbita słońca przebiega za Terrum, ukrywając na jakiś czas swoją obecność przed obserwatorem. Sferrum to naprawdę piękny twór, czas jego życia jest różny, te najstarsze powstałe na Początku Dziejów już nie istnieją, ich miejsce zajęły nowe Światy, które bardzo dynamicznie się rozwijają.

Skupienie Energii

Energia jest tym co wypełnia Bezmiar, bez niej nie zmieniłoby się nic. Determinuje ona powstawanie Sferrum oraz ich niszczenie. Jest ona wszystkim co tworzy i wszystkim co niszczy za razem. Jednak nie jest ona zawsze i wszędzie taka sama. Potęgi stale walczą ze sobą, mieszając swoje zapasy energii w bitwie. Tworzy to mieszanki o różnych konsystencjach i zabarwieniu. Mieszanka, która towarzyszyła Początkowi Dziejów, bardzo różni się od tej jaka obecnie tworzy Sferrum. Nie jest to do końca jasne, ale zdaje się, że wojna Potęg nieraz słabnie a nieraz wybucha ze wzmożoną siła. Zużywana jest wtedy różna ilość, różnej maści energii. Sprawia to, iż istnieje pewna przepaść miedzy Światami, które powstały dawno temu a tymi powstałymi niedawno. Głównym tego powodem jest właśnie Skupienie Energii. Dawne Sferrum skupiały w sobie o wiele większe ilości energii niż jest to czynione obecnie. Co za tym idzie, egzystują one na trochę innych zasadach. Widać to znacznie na przykładzie naszej rasy i tych nowych, które spotykamy. Jako przybysze w ich światach nie jesteśmy nawet zauważani, dla nich poruszamy się zbyt szybko, by nas mogli zobaczyć, mamy tez ogromny wpływ na ich świat, możemy go dowolnie kształtować. Jest to niesamowite, nasza energia jest w stanie zmieniać inną energię, zupełnie jakby chodziło o rzeźbę lub coś podobnego. Często zabobonne rasy nazywają nas Bogami. Jest to poniekąd prawdą, możemy za nich uchodzić, jednak nie leży w naszej naturze taka praktyka. Nasze społeczeństwo jest równe z natury i tak traktujemy inne ludy. Zazwyczaj pomagamy oraz nauczamy nierozwinięte rasy o Bezmiarze oraz Potęgach, jednak nie zawsze chcą tego słuchać, uważając nas za kłamców.
Wyraźnie widać w takich rasach odbicie Mrocznych Potęg, widocznie Neuwrath dotarli do nich pierwsi. Dlaczego nie niszczą takich kultur? Przyczynę znamy bardzo dobrze. Z tego samego powodu, dla którego my nie możemy ich zmusić do przyjęcia naszej prawdy, mimo iż potrafimy kreować energię nie potrafimy jej niszczyć. Neuwrath tez tego nie potrafią. Skupienie Energii nazywa się też magią. Na różnych Światach istnieją istoty, które potrafią czerpać energię z otoczenia i używać jej według własnego uznania. Energia ta ma różne podłoże i może w różny sposób wpływać na otoczenie. Potęg jest kilka i od każdej z nich może być energia zaabsorbowana. Nasza rasa nie zajmuje się badaniami na ten temat, ponieważ magia nas nie interesuje. Jedynie do czego jest nam potrzebna to podróże między Sferrum. Jest to proces niebezpieczny oraz wymagający dużych nakładów energii, dlatego zwykle gromadzimy energię w Świecie który zamieszkujemy, by móc w odpowiednim momencie użyć jej by przenieść wszystkich obywateli na inny Świat, gdy nasze Sferrum dobrnie do końca żywota. Czasem jednak wysyłamy grupy na odległe Światy, by prowadziły tam badania oraz szukały kolejnego miejsca do zasiedlenia. Tacy Tenau nigdy już nie wrócą do nas, komunikują się z nami za pomocą wizji oraz telepatii. Często od grup rozpoznawczych nie dostajemy już żadnych wiadomości. Na takie Światy nie wysyłamy więcej nikogo.

O istocie wiary

Mimo tysięcy lat istnienia jest rzecz, która nie daje nam spokoju. Mimo naszego umiłowania nauki nie mogliśmy nigdy rozszyfrować czegoś, co wiele spotkanych ludów nazywa Wiarą. Być może wiara jest związana z Kresem lub Zapomnianym Wymiarem, z którego pochodzą Potęgi. Jest to tajemnica, której nie potrafimy odkryć. W każdym razie Wiara wpływa na Sferrum, czasem pozwala na kształtowanie energii. Właśnie dlatego Neuwrath często wpędzają słabo rozwinięte kultury w Mroczne Wierzenia, które jeśli opanują większość populacji, doprowadzają do przejęcia Sferrum i w efekcie pochłonięcia jego energii przez Potęgi. Wiara jak gdyby pozwala nierozwiniętym rasom dotrzeć do ukrytej w nich energii, której nie powinni nigdy odkryć. Istnieje tez teoria, według której Wiara pozwala połączyć się z Ukrytym Wymiarem i czerpać energię wprost z niego. Jest to co najmniej przerażające, ponieważ Ukryty Wymiar jest źródłem niewyobrażalnej mocy.