Kawerna - fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Film

Battlestar Galactica Sezon 2 DVD

Parę chwil temu na polskim rynku pojawił się na DVD drugi sezon Battlestar Galactica, co jest nie lada gratką dla fanów tego serialu. Podejrzewam, że mało jest osób, które nie znają nowej wersji tego wyśmienitego serialu, który zyskał rzesze fanów. Jeśli jednak — postaram się uświadomić laikom, o czym mowa.

Gwiazda wojenna Galactica (ukłon w kierunku dziwnego tłumaczenia z telewizji) jest serialem science fiction powstałym w 1978 roku. Ogromna popularność pierwszej serii przyczyniła się do podjęcia decyzji o kontynuacji i powrót serialu, który obecnie zapisuję się jako Battlestar Galactica 1980, by odróżnić go od serii z 1978 roku. Powodem akcentowania różnych dat jest to, iż seria z 1980 roku okazała się niewypałem. Powodem było słabe wykonanie oraz fabuła kontynuacji, które nie sprostały oczekiwaniom widzów. Po 10 odcinkach zaprzestano produkcji serialu, inwestując w książki, gry komputerowe i komiksy.

W międzyczasie wielokrotnie pojawiał się pomysł przywrócenia Galactici na ekrany telewizorów, jednak dopiero w 2003 roku wyemitowano nową wersję w postaci miniserialu Battlestar Galactica. Sukces, jaki odniósł, spowodował nakręcenie w 2004 roku pierwszego sezonu serialu, który był emitowany do 2009 roku. Składają się na niego cztery sezony, dwa filmy, wiele filmwebów oraz obecnie emitowany spin off Caprica, który opowiada historię koloni Caprica sprzed wydarzeń w Battlestar Galactica.

Konstrukcja samej fabuły opiera się na historii ludzi, którzy żyją na 12 koloniach (nazwanych od obecnie znanych nam znaków zodiaku).  Od ok. 40-50 lat, tzn. odkąd skończyła się ostatnia wojna z Cylonami (inteligentnymi cybernetycznymi robotami, których ludzie stworzyli wieki wcześniej), prowadzą tam w miarę spokojny tryb życia. Roboty zbuntowały się przeciwko ludziom, co rozpętało pierwszą z wielu wojen, które ostatecznie zakończono pokojem i wybudowaniem bazy komunikacyjnej na rubieżach granic między obydwiema rasami. Miała ona służyć do komunikacji między nimi, jednak cyloni nigdy się nie pojawiali. Nastał spokój, jednak w dobie późniejszych odsłon serialu dowiemy się, że obie strony nie próżnowały. Jak się okazało, Cyloni ewoluowali i przybrali postać ludzką — tak doskonałą, że odróżnienie ich od ludzi stało się prawie niemożliwe. Dzięki temu dostali się do kolonii ludzkich ,a przez niewiedzę Baltara — czołowego naukowca ludzi — dokonali sabotażu, który umożliwił Cylonom przebicie się przez systemy obronne kolonii ludzkich i szybką, niemalże jednoczesną, eksterminację mieszkańców kolonii, a także zniszczenie potężnej floty ludzkiej jednym silnym atakiem z przestworzy kosmosu. Jedynym ocalałym okrętem bojowym jest tytułowa Galactica , która odchodziła do lamusa w dobie nowoczesnych gwiazd bojowych, wyposażonych w lepsze technologie (między innymi komunikacji, którą — jak się później okazało — wykorzystali Cyloni do eliminacji całej floty). Komandor Adama (w tej roli Edward James Olmos znany w Polsce z serialu Miami Vice)  dowódca Galactici oraz Roslin, Prezydent 12 kolonii i ocalą garstką ludzkości (w początkowej liczbie 50 tysięcy) musieli uciekać jak najdalej od potężnych flot cylońskich i własnych domów. Nieraz sabotowani, zaczęli szukać miejsca na 13. mitycznej kolonii ludzkiej, zwanej Ziemią.

Serial przez cztery sezony zaskakuje dynamiką akcji, jej zwrotami, i co ważne, wspaniałą ścieżka dźwiękowa, którą można się delektować począwszy od wejściówki. Zatem nie oglądamy tylko zwykłego serialu z wciągającą fabuła, ale produkcję z bardzo wciągającą fabułą i genialnym (inaczej rzec nie można) udźwiękowieniem. Wersja DVD dostarcza nam ponad 14 godzin rozrywki dzięki 5 płytom z dostępem do wybranych momentów drugiego sezonu. Dla niektórych ważniejsza jednak będzie możliwość włączenia dobrze zrobionego tłumaczenia polskiego, choć dla tych, którzy wolą oryginalnie głosy bohaterów dostępna jest wersja angielska z napisami bądź bez nich. Jedynym minusem jaki zauważyłem w wydaniu DVD jest minimum dostępu do dodatków. Nie umniejsza to wagi serialu – kiedy się zasiądzie do oglądania z popcornem, czy inną pysznością czas mija szybko i nagle sezon drugi zaczyna zbliżać się ku końcowi. Wówczas pozostaje tylko czekać na wydanie trzeciego sezonu na DVD przez Tim Film Studio.

Tytuł: Battlestar Galactica – sezon 2 (5DVD)
Tytuł oryginalny: Battlestar Galactica
Wydanie: 5 DVD
Kategoria: Przygodowy, Science fiction, Serial
Dodatki: bezpośredni dostęp od scen
Format i język dźwięku: polski lektor (Dolby Digital 5.1), angielski (Dolby Digital 5.1)
Napisy: polskie
Format obrazu: 16:9
Czas: 877 minut
Rok produkcji: 2004
Dystrybutor: TIM FILM STUDIO