Kawerna - fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Aktualności, Komiksy

Odszedł Papcio Chmiel

21 stycznia 2021 roku opuścił nas Henryk Jerzy Chmielewski, szerzej znany pod pseudonimem Papcia Chmiela. Na dziełach artysty wychowało się kilka polskich pokoleń, twórca niezwykle popularnej serii „Tytus, Romek i A’Tomek”.

Urodzony 7 czerwca 1923 w Warszawie artysta przetrwał II Wojnę Światową biorąc czynny udział w działaniach militarnych Armii Krajowej (od 1943 roku). Uczestniczył w powstaniu warszawskim i został wzięty do niewoli. Przez wzgląd na zniszczenia Warszawy, przeprowadził się do Łodzi, gdzie rozpoczął prace jako kreślarz, ale w 1945 roku trafił do wojska. Z tym, że to właśnie tam tak naprawdę rozpoczęła się jego kariera graficzna – trzymał pieczę nad gazetką. Po zakończeniu służby zatrudnił się jako rysownik w „Świecie Przygód”, potem rozpoczął pracę w „Świecie Młodych”, w tym samym czasie studiując na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie.

Stworzył kontynuację „Sierżanta Kinga z królewskiej konnicy” i wydał autorskie „Półrocze bumelanta”, „Witek sprytek” i wreszcie rozpoczął cykl „Tytus, Romek i A’Tomek”. W 1989-1990 ukazały się ponadto dwa odcinki serialu, będącego adaptacją jego sztandarowego cyklu.

Odszedł w nocy z 21 na 22 stycznia w wieku 97 lat.