Kawerna - fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Arcyważne, Recenzje, Recenzje

Brian Boru | Władca może być jeden

Brian Boru to gra planszowa dla 3-5 graczy, która przenosi nas do średniowiecznej Irlandii, gdzie toczymy bezlitosną walkę o koronę. Gra została zaprojektowana przez Peer Sylvester, znanego z takich tytułów jak The King is Dead czy The Lost Expedition, i wydana przez Portal Games w 2023 roku.

Gra zachwyca swoją warstwą wizualną i wykonaniem. Ilustracje na kartach i planszy są minimalistyczne, rysunkowe i uproszczone, co nadaje grze niepowtarzalny klimat. Autorką ilustracji jest Deirdre de Barra, irlandzka artystka komiksowa, która stworzyła piękne portrety postaci historycznych i malownicze krajobrazy Irlandii. Materiały użyte do produkcji gry są bardzo jakościowe i wytrzymałe. Drewniane dyski graczy, znaczniki klasztorów, monety i inne elementy są solidne i przyjemne w dotyku. Karty są grube i trwałe, a plansza jest duża i czytelna. Gra jest także starannie wydana i przetłumaczona przez Portal Games, który dołączył do pudełka specjalny bonus: 5 dodatkowych kart Pomocy z podsumowaniem zawartości kart i zasad punktacji.

Gra wyróżnia się nietypowym podejściem do mechaniki kontroli nad terytorium (area control), która jest połączona z mechaniką zbierania przewag i draftu kart. Gracze muszą wykorzystywać karty akcji, które pozwalają im na wpływanie na sytuację na planszy, budowanie klasztorów, zdobywanie wsparcia w miastach i wioskach, a także na zawieranie małżeństw z innymi rodami. Karty akcji mają dwie części: główną i dodatkową. Jeśli gracz wygra licytację, wykonuje akcję główną karty, a jeśli przegra – akcję dodatkową. Draft kart wymaga od graczy planowania, przewidywania i przebiegłości. Gra łączy w sobie elementy gier licytacyjnych, taktycznych i strategicznych, tworząc oryginalny miks mechanik.

Temat gry jest ciekawy i oparty na historycznych wydarzeniach związanych z postacią Briana Boru, który był wielkim królem Irlandii w X wieku. Gra nawiązuje do jego walki z Wikingami, jego polityki małżeńskiej i jego wpływu na rozwój Kościoła. Jednak klimat gry nie jest bardzo silnie odczuwalny i jest raczej umowny. Nie przeszkadza to jednak w czerpaniu przyjemności z gry, która skupia się na aspektach strategicznych i taktycznych. Gra nie wymaga znajomości historii Irlandii, ale może zachęcić do jej poznania.

Interakcja między graczami jest głównym atutem gry. To gra licytacyjna, w której gracze muszą starać się zgarniać przewagę za pomocą kart akcji. To główne miejsce, gdzie pojawia się interakcja, ponieważ gracze muszą blefować, podbijać i przewidywać ruchy innych graczy – ponieważ większość z ich możliwości mniej więcej znamy. Inne elementy gry także posiadają możliwość wpływania na poczynania innych graczy, ale nie są aż tak wyraźne i to raczej drobne motywy przeszkadzające. Gra jest pełna napięcia, emocji i zaskoczeń. Gracze muszą być czujni, elastyczni i kreatywni.

Gra sprawdza się dobrze w różnej liczbie graczy, ale najlepiej działa na 3-4 osoby. Wtedy gra jest dynamiczna, nie ma downtime’u. Gra jest też skalowalna dzięki różnym ustawieniom planszy i kart zaślubin. Gra jest więc dostosowana do różnych preferencji i oczekiwań graczy.

Gra dostarcza dużo przyjemności z rozgrywki dzięki sałatce punktowej, czyli możliwości pozyskiwania punktów zwycięstwa na różne sposoby. Nie są one jednak wyważone – głównym źródłem zdobywania punktów jest kontrolowanie regionów na planszy. Pozostałe sposoby to właściwie dodatek i trudno wygrać, skupiając się na nich, a omijając area control. Gra wymaga więc od graczy zrównoważonej strategii i elastyczności. Gra jest też dość losowa i nierówna, co może być zarówno zaletą, jak i wadą. Z jednej strony gra jest nieprzewidywalna i zmusza do dostosowywania się do sytuacji, z drugiej strony może być frustrująca i nieuczciwa.

Podsumowując, Brian Boru to bardzo ciekawa propozycja dla fanów gier planszowych, która łączy w sobie proste zasady, przejrzystą rozgrywkę i głębię decyzji. Gra jest także dobrze wydana i przetłumaczona przez Portal Games, który zadbał o jakość materiałów i dodatkowe udogodnienia dla graczy. Nie jest to jednak gra pierwszego kroku, czyli na samym początku poznawania gier planszowych. Gra wymaga bowiem pewnego doświadczenia i umiejętności licytacyjnych, a także akceptacji pewnej losowości i nierównowagi w punktacji. Jeśli jednak szukasz gry, która zaskoczy cię swoim oryginalnym połączeniem mechanik i zapewni ci wiele emocji i interakcji z innymi graczami, to Brian Boru jest grą dla ciebie.